Ostrzeżenie: Spoilery do Trigun Stampede, odcinek 5 Vash i Wolfwood z Trigun Stampede są napędzane przez zupełnie inną filozofię, a te dwie filozofie bezpośrednio konkurują w najnowszym odcinku, kreśląc kluczowy temat serii.

Znaczna część piątego odcinka Trigun Stampede jest poświęcona walce z potężnym cyborgiem — cyborgiem, którego Vash znał jako dziecko. Odkrywając ten fakt, Vash zupełnie nie jest w stanie działać przeciwko niemu, desperacko błagając o powrót chłopca, do którego kiedyś miał wrócić. Z drugiej strony Wolfwood jest w stanie zdać sobie sprawę, że ten cyborg zaszedł zbyt daleko, by z niego wrócić, i poniża go na dobre. To naturalnie prowadzi do kłótni między nimi, którą Wolfwood jest w stanie zakończyć, przedstawiając swoje rozumowanie: zrobił to z litości.

Idea miłosierdzia Vash

Trigun Stampede: Vash ze smutkiem odwołuje się do tego, co zostało z Rollo.

Vash, jako bohater, charakteryzuje się niechęcią do zabijania. Nawet bardziej niż inne słynne postacie z klauzulami „Zakazu zabijania”, Vash traktuje to poważnie, nawet wchodząc między swoich sojuszników a wroga, jeśli zamierzają zabić. Vash kocha i szanuje wszystkie żywe istoty i po prostu nie może zmusić się do odebrania życia, nawet w samoobronie. W dyskusjach na temat tego aspektu charakteru Vash często pomija się jego niesamowitą wytrzymałość i zdolność uzdrawiania; podczas gdy ciało mężczyzny może być pokryte bliznami i obrażeniami, wciąż przeżywa ataki, które byłyby śmiertelne dla każdego zwykłego człowieka. Możliwość posunięcia się do takiej długości, aby uniknąć zabijania, nie umierając, jest możliwa tylko dzięki supermocom, które posiada.

Vash rozpoznaje człowieczeństwo swoich wrogów w Trigunie i jako taki ich nie zabije, zawsze mając nadzieję na inną opcję. Będzie jednak wykonywał inne rodzaje ataków, aby przeszkadzać, zatrzymywać lub w inny sposób utrudniać swoim wrogom, ale jeśli istnieje choćby szansa, że ​​​​zostaną zranieni, będzie próbował im pomóc. To uderza inne postacie, takie jak Wolfwood, jako głupie; wróg nie okazałby mu takiej dobroci, gdyby sytuacja się odwróciła.

Czytaj także  Tokyo Ghoul’s Creator Improves the Saiyan’s Most Intriguing Ability

Idea miłosierdzia Wolfwooda

Trigun Stampede: Wolfwood bez żalu współczuje poległemu wrogowi.

Jako człowiek noszący potężną broń, Wolfwood nie boi się zabijać. Zrobi wszystko, co musi, aby przeżyć, nawet jeśli oznacza to, że ktoś inny tego nie zrobi. Gdy przeszłość tego cyborga atakującego jest powoli ujawniana, decyzja Wolfwooda wcale się nie zmienia, ale jego rozumowanie tak. Ten chłopiec był torturowany i eksperymentowano na nim przez lata, coś, do czego Wolfwood ma się odnosić na pewnym poziomie. Nie ma powrotu do chłopca, którym był kiedyś, a pozwolenie mu na dalsze istnienie w tym stanie jest aktem okrucieństwa. Ważne jest zakończenie cierpienia dzieciaka, nawet jeśli oznacza to, że musi mieć tę śmierć na sumieniu. Podanie przez Wolfwooda „litości” jako powodu zabicia cyborga jest prawdopodobnie jedną z niewielu odpowiedzi, które Vash może zaakceptować, ponieważ nawet samoobrona lub obrona innych nie jest wystarczającym powodem w jego książce.

Odmienne filozofie Vash i Wolfwooda tworzą główny temat Trigun Stampede: czy zabicie drugiego jest zawsze etyczne, czy też zabijanie zawsze jest aktem zła? Vash może mieć wyższość etyczną, ale dla większości ludzi jest to perspektywa oderwana od rzeczywistości. W końcu głównym celem Knivesa w Trigun Stampede jest postawienie Vash w sytuacji, w której musi on zobaczyć, że takie podejście jest złe… i ten jeden zły facet może mieć rację.

Więcej: Wyjaśnienie, dlaczego Trigun Stampede zaginął Milly

Trigun Stampede debiutuje nowymi odcinkami w soboty za pośrednictwem Crunchyroll.

By Jan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *