Obrazy uniwersalne

Legendarny reżyser John Carpenter ujawnił niedorzeczne notatki studyjne, które otrzymał podczas pracy nad klasykiem science-fiction z 1988 roku, Oni żyją. W nowym wywiadzie dla Variety Carpenter został zapytany, czy studio zgadza się z antykonsumpcyjnym, antykapitalistycznym przesłaniem zawartym w filmie, na co twórca ujawnił, że studio w rzeczywistości zażądało, aby nikczemni kosmici zostali zmienili się z kapitalistów w „kanibalów z kosmosu”.

– Tak, mam notatki. (śmiech) Tak, całkowicie to zignorowałem, ale oni nie chcieli, żeby kosmici byli kapitalistami. Chcieli wypatroszyć cały film. „Dlaczego nie zrobisz z nich kanibali z kosmosu?” To było po prostu śmieszne. Ale w każdym razie zrobiliśmy to i dostałem film, który chciałem zrobić”.

Oczywiście Carpenter nie chciał zmieniać głównego tematu „Oni żyją”. Trzymając się swojej wizji filmu, Carpenter po prostu zignorował notatki i kontynuował, ostatecznie tworząc jeden z najlepszych filmów o kapitalizmie i konsumpcjonizmie, jakie kiedykolwiek powstały. Coś, co z pewnością zostałoby zrujnowane, gdyby kosmici byli standardowymi kosmicznymi kanibalami z filmów klasy B.

Napisany i wyreżyserowany przez Johna Carpentera i oparty na opowiadaniu Raya Nelsona Eight O’Clock in the Morning z 1963 roku, They Live gra nieżyjącego już, wielkiego „Rowdy” Roddy Pipera jako bezimiennego włóczęgę, który natyka się na specjalną parę okularów przeciwsłonecznych. Te okulary ujawniają mu, że klasa rządząca społeczeństwem to kosmici, którzy ukrywają swój wygląd i manipulują ludźmi, aby konsumować, rozmnażać się i dostosowywać do status quo za pośrednictwem przekazów podprogowych, które pompują za pośrednictwem środków masowego przekazu.

Z udziałem Keitha Davida, Meg Foster, Raymonda St. Jacquesa, George’a Bucka Flowera, Petera Jasona, Sy Richardsona i Susan Blanchard, They Live spotkało się wówczas z negatywnym przyjęciem krytyków, ale od tego czasu stało się kultowym klasykiem i jest uważane za jeden z Najlepsze u stolarza.

Czytaj także  Jak praca Margot Robbie nad filmem Ja, Tonya doprowadziła ją do castingu w Hollywood

They Live zawiera jedną z najlepszych scen walki wszechczasów

oni-żyją-walczą Obrazy uniwersalne

Umieszczony pomiędzy przesłaniem antykapitalistycznym, władcami obcych i rozmyślaniami Roddy’ego Pipera, They Live zawiera jedną z najlepszych scen walki, jakie kiedykolwiek pokazano na ekranie. W tej sekwencji Piper wymienia ciosy z postacią Keitha Davida, Frankiem, w krzepkiej bójce, która trwa sześć pięknych minut. Carpenter skomentował teraz walkę, która pozostaje jedną z głównych atrakcji filmu.

„Ta walka była całkiem fajna. Koordynator kaskaderów Jeff Imada, Roddy Piper i Keith David prowadzili walkę na podwórku biura. Potem kręciliśmy przez około trzy dni i jestem z tego naprawdę dumny”.

Mówiąc o konsumpcjonizmie, prace Johna Carpentera są teraz gorącą własnością Hollywood. Seria Halloween została niedawno zakończona (bez wątpienia tymczasowo) wraz z krytycznie dzielącymi Halloween Ends, które, choć najmniej dochodowe ze współczesnej trylogii, wciąż zarobiły 105 milionów dolarów przy budżecie produkcyjnym wynoszącym 33 miliony dolarów.

Obecnie planuje się kontynuację kilku innych franczyz Carpenter, w tym kontynuacji Ucieczki z Nowego Jorku i projektu z udziałem zmiennokształtnej bestii, The Thing. Chociaż obecnie nie ma słowa na temat kontynuacji They Live, jest to projekt, o którym Carpenter wspominał w przeszłości.

By Jan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *