Ostrzeżenie! Zawiera spoilery z rozdziału 49 Akane-banashi! Akane-banashi, jedna z najlepszych mangowych debiutów Shonen Jump w zeszłym roku, właśnie zrobiła przezabawny, nieoczekiwany żart oparty na wspólnym motywie One Piece i działa na wielu różnych poziomach. One Piece, piracka manga autorstwa Eiichiro Ody, jest jedną z najstarszych i najpopularniejszych mang Shonen Jump, która wpłynęła na różne kolejne serie. Mimo to może się wydawać, że nie ma to związku z Akane-banashi, która jest mangą autorstwa Yuki Suenagi i Takamasy Moue o dziewczynie o imieniu Akane, która próbuje zostać mistrzem Rakugo, komediowej starożytnej japońskiej sztuki performatywnej. Ale ta dwójka jest bardziej spokrewniona, niż wielu fanów może sądzić, o czym świadczy subtelne skinienie głową w najnowszym rozdziale.
W rozdziale 49 wyjaśnieniu o profesjonalizmie towarzyszy humorystyczna metafora wizualna. Mistrzyni Rakugo, Urara, mówi swojej asystentce, że gdyby Akane próbowała wykonać jeden rodzaj występu, jednocześnie wykonując zupełnie inny, byłoby to niezadowalające, nawet jeśli sam występ byłby dobry. Aby to podkreślić, manga pokazuje wersję chibi Akane serwującą Urarę, co według niej jest kuchnią francuską, ale w rzeczywistości jest miską Katsudon. Danie jest ujawniane z efektem dźwiękowym „(katsu) Don”, który jest humorystyczną odmianą typowego efektu dźwiękowego „Don”, którego One Piece używa, gdy ujawnia się coś epickiego. Ta przezabawna gra na kultowej onomatopei One Piece w połączeniu z ekspresją chibi w wersjach Akane i Urary sprawia, że ten żart działa bardzo dobrze samodzielnie, ale działa również doskonale na meta-poziomie.
Akane-banashi i One Piece są ze sobą bardziej połączeni, niż się wydaje
Jednym z powodów, dla których Akane-banashi osiągnęła swoją obecną popularność, jest to, że na początku jej publikacji twórca One Piece, Eiichiro Oda, polecił ją swoim fanom. To ma sens, dlaczego Oda miałby cieszyć się serialem, biorąc pod uwagę, ile komedii zawiera również One Piece. Seria miała również inne powiązania metatekstowe, z Kappei Yamaguchi, aktorem, który użyczył głosu Usoppowi w anime One Piece, wyrażając głos ojca Akane w filmach promocyjnych serialu na kanale YouTube Shonen Jump. Ale pomimo takich powiązań, te dwie serie nie odnosiły się bezpośrednio do siebie w żaden znaczący sposób przed ostatnim rozdziałem.
Dzięki temu żartowi na temat efektu dźwiękowego „Don”, dwie mangi są teraz bezpośrednio połączone w najlepszy możliwy sposób: poprzez żart. Ten rodzaj odniesienia pasuje do tonu obu serii, a zatem jest świetnym sposobem dla Akane-banashi na uznanie długu, jaki ma wobec One Piece i samego Ody. Daje to również fanom obu serii nadzieję, że w nadchodzących łukach będzie więcej takich odniesień. Chociaż nie są to bezpośrednie crossovery, jak czasami zdarzają się inne serie Shonen Jump, nadal jest to zabawny szczegół, który pokazuje, że twórcy tych serii szanują się nawzajem i cieszą się swoimi dziełami.
Akane-banashi idealnie nawiązuje do One Piece z komedią
Biorąc pod uwagę, jak różne są One Piece i Akane-banashi, może być zaskakujące, że mają tak wiele wspólnych powiązań. Ale fani obu serii nie powinni być zaskoczeni, ponieważ obie są obecnie jednymi z najlepszych mang Shonen Jump. A jeśli Akane-banashi podąży tą samą ścieżką, co One Piece, może ostatecznie stać się również jedną z najbardziej kultowych mang Shonen Jump.
Więcej: Jedna innowacyjna seria Shonen Jump na zawsze zmienia złoczyńców w mandze
Rozdział 49 Akane-banashi jest dostępny do przeczytania w Viz Media.