Ostrzeżenie: zawiera SPOILERY dla Fabricant 100 # 1 W nowej serii Shonen Jump Fabricant 100 nastolatek Ashibi Yao uczynił życiową misją pomszczenie śmierci swojej rodziny, a czyniąc to, ujawnia, dlaczego Goku z Dragon Ball wyrządza więcej szkód jako strażnik Ziemi niż dobrze.

W Fabricant 100 Daisuke Enoshimy 14-letnia rodzina Ashibi Yao została wymordowana przez Fabricants, sztucznych ludzi stworzonych przez lekarza mającego obsesję na punkcie stworzenia idealnej istoty ludzkiej. Doktor zmarł, zanim udoskonalił swój eksperyment, pozostawiając 100 Fabrykantów samym sobie. Bez jego przywództwa Fabrykaci zabijali ludzi, których uważali za wyjątkowych, zdzierając z nich skóry i zabierając im części ciała. Rodzina Ashibi była ścigana przez Fabrykantów ze względu na ich niesamowitą długowieczność po osiągnięciu dorosłości. Ashibi nie został zabity przez Fabrykantów, ponieważ miał mniej niż 18 lat, jednak aby przezwyciężyć ból związany ze śmiercią swojej rodziny, obiecuje oddać swoje ciało Fabrykantom, który zabije pozostałych 99. Fabrykant nr 100 przyjmuje Ashibi na jego ofertę i zabija kilku obecnych Fabrykantów. Ashibi i 100 stają się najlepszą drużyną ludzi-Fabrykantów, której misją jest odnalezienie i zniszczenie wszystkich pozostałych Fabrykantów w dziczy.

Fabricant 100 pokazuje, że bohaterstwo Goku ma swoje granice

Fabrykant 100 Rozdział 1

Podczas gdy Ashibi wierzy, że czyni dobro dla świata, polując na złych Fabrykantów, jego podstawowa koncepcja samego siebie zostaje wstrząśnięta do korzeni, gdy ofiara ataku Fabrykantów odrzuca pomoc Ashibia jako „za małą i za późno”. Punkt widzenia ofiary jest nie tylko odizolowany od tej historii, ale także stawia pod znakiem zapytania cel innych bohaterów mangi, którzy, podobnie jak Ashibi, postrzegają siebie jako zbawicieli ludzkości i obrońców świata. Nigdzie oświadczenie ofiary nie jest bardziej odpowiednie niż w przypadku Goku z Dragon Ball, kosmity, który decyduje, że tylko on może chronić świat przed wrogami, którzy zrobiliby to źle. Zgodnie z analizą ofiary, Goku i Ashibi po prostu utrwalają ból odczuwany przez ofiary, nie pomagając im go rozwiązać ani przezwyciężyć.

Czytaj także  Dragon Ball Super Reveals Why Krillin Didn't Get a Super Hero Powerup

Goku nie może pomóc ludziom, których złoczyńcy już zranili

Goku z Dragon Ball krzyczy ze strachu.

Zgodnie z analizą ofiary, jeśli bohater nie jest w stanie powstrzymać popełnienia lub zakończenia przestępstwa, tak naprawdę nie ma potrzeby, aby nawet próbował. Dzieje się tak dlatego, że po popełnieniu przestępstwa ból i cierpienie już się rozpoczęły. Bohater nie może nic zrobić, aby zmienić ten fakt. Rzeczywiście, kiedy bohaterowie ścigają złoczyńców po fakcie, ich celem nie jest uzdrowienie ofiary, ale raczej zaspokojenie własnej potrzeby poczucia się ważną. Rzadko kiedy czytelnicy mangi widzą bohatera po ostatecznej bitwie, spotkaniu z ofiarami i podejmowaniu innych kroków, aby pomóc im wyzdrowieć.

Podczas gdy ofiara kieruje swoje uwagi do Ashibi, równie dobrze mógł zwracać się do Goku, dziecka z plakatu bohatera, który ratuje dzień po fakcie. Ile razy Goku walczył ze złoczyńcą po popełnieniu przestępstwa? Ile razy Goku śledził porażkę złoczyńcy, zapewniając wsparcie społecznościom, które ucierpiały, zanim przybył, by uratować dzień. Jak wyjaśnia ofiara w filmie Shonen Jump’s Fabricant 100, świat byłby lepszym miejscem bez Goku i innych bohaterów, którzy napełniają ludzi nadzieją, której nigdy nie dają.

Dalej: Najlepsi bohaterowie Shonen Jump mają jedną cechę i to nie to, co myślisz

Fabricant 100 jest już dostępny w Viz Media.

By Jan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *