Magazyn manga Shonen Jump właśnie przedstawił nową serię, Cipher Academy, która wyróżnia się absolutnie szalonymi łamigłówkami, ale jeszcze bardziej dzięki kreatywnemu zastosowaniu cenzury w celu uzyskania punktów na temat japońskiego społeczeństwa.
Cipher Academy opiera się na pomyśle łamaczy i projektantów kodów z czasów II wojny światowej, ludzi (często kobiet), którzy pracowali nad łamaniem szyfrów wroga lub opracowywaniem metod szyfrowania dla własnych żołnierzy. Cipher Academy nieco aktualizuje tę koncepcję, wprowadzając ją do współczesnego świata kryptografii, wspominając o takich rzeczach jak kryptowaluta i szyfrowanie komputerowe. Zgodnie z tytułem akcja serialu osadzona jest w japońskiej szkole dla studentów kryptografii i łamania kodów. Bohater Iroha Irohazaka jednak tak naprawdę nie wie zbyt wiele o kryptografii i właśnie zapisał się do tej szkoły na mundurki unisex.
W kilku miejscach w bardzo długim pierwszym rozdziale dialogi i tekst są pozornie ocenzurowane. Pierwszy taki przypadek ma miejsce na stronie 6, gdzie pojawia się zwrot „ocenzurowana ideologia”, gdy nauczyciel mówi o Japonii z czasów drugiej wojny światowej. Dzieje się to ponownie na stronie 9, gdzie surowo wyglądająca studentka (o imieniu Toshusai) jest w trakcie szowinistycznej przemowy, która nagle zmienia się w „Mowa ocenzurowana”. Ponownie na stronie 18, kiedy młoda dziewczyna ścigana przez Toshusai mówi coś, co zostało zastąpione przez „Konto wycofane”. Kilka innych pojawia się na ostatnich stronach, w tym „Konto zamrożone” Irohy i kilka razy „Cenzura mowy” Toshusai i jej sługusów.
Cipher Academy zwraca uwagę na dyskomfort Japonii związany z przeszłością
Coś, co jest ważne dla właściwego zrozumienia tego rozdziału, to fakt, że w Japonii dyskusja na temat drugiej wojny światowej, a zwłaszcza działań tego kraju podczas wojny, może być bardzo kontrowersyjna. Cesarska armia japońska została oskarżona o wiele okrucieństw w Azji kontynentalnej podczas wojny, a współczesny rząd japoński nie radził sobie z tym dobrze. Komunikat „Ocenzurowano ideologię” pojawia się, gdy Iroha krytycznie myśli o militarystycznej perspektywie nauczyciela. Fakt, że jest ocenzurowany, uniemożliwia wzmiankę o konkretnych szczegółach, z którymi ktoś mógłby się kłócić, a jednocześnie daje do zrozumienia, że Iroha nie jest fanem tego punktu widzenia. Nie jest też jasne, kto jest cenzurowany – nauczyciel czy Iroha. Cenzura Toshusai jest podobna, ponieważ w małej części, która jest nieocenzurowana, narzeka na „samozadowolenie” Japonii, a później ujawniono, że jej rodzina prowadzi firmę produkującą broń.
Jednak cenzura nie jest tak naprawdę zlecana redaktorom ani biurokratom. Te wiersze są ocenzurowane przez autora, aby zwrócić na siebie uwagę. Pomimo tego, że manga dotyczy szyfrowania, tematu, który jest uważany za broń przez niektóre traktaty, autor wyraźnie nie popiera nacjonalistycznej perspektywy wielu z tych postaci. Dzięki autocenzurze nie ma potrzeby wypisywania pseudopatriotycznych tyrad, które są sprzeczne z ich własnymi przekonaniami; pomysł dociera bez potrzeby podawania szczegółów. Ale jest też inny poziom – kontrowersje wokół tematu wojskowej przeszłości Japonii i jej obecnych możliwości są przez wielu uważane za niegrzeczne. Nawiązując do tego, nie mówiąc nic konkretnego, nowa manga Shonen Jumpa, Cipher Academy, sama w sobie satyruje niechęć ludzi do mówienia o tym, zmuszając ludzi do przemyśleń na ten temat podczas czytania.
Dalej: Jedna nowa seria Shonen Jump ma genialne rozwiązanie problemu wczesnego anulowania
Nowe rozdziały Akademii Cipher będą publikowane w niedziele za pośrednictwem aplikacji Viz’s Shonen Jump.