Robert Downey Jr. jest jednym z najbardziej znanych i popularnych aktorów naszych czasów, ale mniej wiadomo o jego zmarłym ojcu, Robercie Downeyu Sr. Przynajmniej do czasu, gdy Jr. i reżyser Chris Smith połączyli siły, aby nakręcić film dokumentalny o Sr. .’s life, zatytułowane po prostu Sr. W wywiadzie dla IndieWire Chris Smith ujawnił, że tak naprawdę nie wiedzieli, jaki będzie film przed jego nakręceniem, i nie mieli pojęcia, jak zaprezentować film dystrybutorom:

„Nie ma możliwości, aby ten film kiedykolwiek przeszedł przez ten proces, ponieważ nie mogliśmy odpowiedzieć, co to było, ponieważ nie wiedzieliśmy. A dla mnie to było coś, co ginie we współczesnym krajobrazie filmu dokumentalnego… Bardzo trudno jest dostać zamówiony film, w którym mówisz: „Nie mam pojęcia, co to będzie ani gdzie się skończy”.

Dokument został nakręcony niezależnie, zanim na szczęście został odebrany przez Netflix. Improwizowana metoda filmowania opłaciła się, a film spotkał się z niezwykle pozytywnym przyjęciem krytyków. W pewnym sensie sama metoda filmowania jest hołdem złożonym Robertowi Downeyowi Sr., który odszedł od konwencjonalnych procedur filmowych. Robert Downey Jr. nazwał to „twórczą odpowiedzialnością”, aby nakręcić dokument w ten sposób:

„Istnieje pewna twórcza odpowiedzialność, która polega na tym, że nie chcesz po prostu sobie pozwolić, zszokować lub powtórzyć. I tak zaproszenie od s. zawsze mówi: „To nie jest takie specjalne. Nie musisz go tak bardzo szanować. Nikt nigdy nie zmienia gry, próbując po prostu wejść i dopasować się. Gdziekolwiek jesteś, jest miejsce na innowacje”. A jego podejście polega na nauczeniu się zasad, a następnie ich złamaniu”.

Robert Downey Sr. stworzył wiele niskobudżetowych filmów, które zawierały tematy anty-establishmentowe, absurdalne i kontrkulturowe. Chociaż jego szalone filmy nigdy nie przedostały się do mainstreamowej publiczności, nigdy nie było to intencją, a filmy te zyskały kult. Robert Downey Sr. grał i reżyserował w dziesiątkach filmów od lat 50. aż do przejścia na emeryturę w 2013 roku. Zmarł 7 lipca 2021 roku w wyniku powikłań choroby Parkinsona. Miał 85 lat.

Czytaj także  Emma Thompson Joins Brian Kirk Action Thriller The Fisherwoman

Robert Downey Jr. dowiedział się więcej o swoim tacie podczas kręcenia „Sr.”

studia Marvela

Dokument pokazuje więź Roberta Downeya Seniora z jego synem, a także fragmenty starych filmów Seniora. Chociaż niestety nie zostało to ukończone przed śmiercią Sr., Robert Downey Jr. był niezwykle wdzięczny za to doświadczenie, które pomogło mu dowiedzieć się więcej o swoim ojcu. Jr. nazwał kręcenie filmu „rozwijającym się procesem”, który podobał się jego tacie:

„Ale drugie [that] tata był szczęśliwy robiąc to, co robił, Chris wiedział, że będzie wystarczająco rozkojarzony, by nie przeszkadzać w tym rozwijającym się procesie… Były chwile, kiedy Chris i ja patrzyliśmy na siebie i wiedzieliśmy, że, miejmy nadzieję, będziemy miał szczęście, że doprowadził to do końca swojego życia i że będzie to coś, co będzie wspominał jako szczęśliwe, zamykające argumenty za jego sztuką, jego życiem, jego rolą jako rodzica, jako męża, jako cokolwiek. I jest to trudne, ponieważ jury jest na nas wszystkich. ”

Jury rzeczywiście wyszło, a werdykt jest pozytywny, a film osiągnął 97% aprobaty na Rotten Tomatoes, wraz z ciepłym przyjęciem wielu innych krytyków filmowych i recenzentów. Poniżej możesz obejrzeć zwiastun dokumentu Netflix.

Sr. rozpoczął transmisję strumieniową w serwisie Netflix 18 listopada 2022 r. Został wyprodukowany przez Roberta Downeya Jr. i jego żonę, a wyreżyserował Chris Smith.

By Jan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *