Najbardziej niedocenianym filmem o Pokémonach jest niewątpliwie pierwszy z serii, Mewtwo Strikes Back, a próba przerobienia go przez franczyzę dowodzi, dlaczego nie można go powielić. W serii Pokémon nie brakuje filmów. Od debiutu serii w 1997 roku ukazały się 23 filmy, z których niektóre zdobyły nawet występy w kinach. Popularność serii pozwoliła na coroczne wydawanie nowego filmu, z wyjątkiem najnowszego filmu Secrets of the Jungle, który został opóźniony o rok z powodu pandemii COVID-19. Fani od lat dyskutują, który film o Pokémonach jest najlepszy, ale ten tytuł do dziś należy do pierwszego filmu z serii.

Pokémon: The First Movie – Mewtwo Strikes Back to film z 1998 roku wyreżyserowany przez Kunihiko Yuyamę, który opowiada o Ashu i jego przyjaciołach zaproszonych na wyspę, aby spotkać się i walczyć z najlepszym na świecie trenerem Pokémonów. Jednak są zszokowani, gdy odkrywają, że ich gospodarzem jest w rzeczywistości Mewtwo, genetycznie zmodyfikowany Pokémon, który służy jako częściowy klon niezwykle rzadkiego Mew. Następnie film rozpoczyna dzikie fiasko klonowania, gdy Ash i Pokémony jego przyjaciół zostają porwani i sklonowani, co prowadzi do epickiej bitwy między niezliczonymi stworzeniami. To ekscytujący film z ciekawą historią, ale elementem, który często pozostaje niezauważony, gdy mówią o nim fani, jest animacja, której bardzo brakuje, gdy film został przerobiony w 2019 roku.

Mewtwo Strikes Back – Evolution to remake oryginalnego Pierwszego filmu z 2019 roku. Historia jest prawie taka sama z podobnymi liniami dialogowymi i bitami fabularnymi, ale zawiera również kilka znaczących zmian w stosunku do oryginalnego filmu Pokémon. Jednak największą zmianą jest sposób animacji. Zamiast tradycyjnego rysowania ręcznego, jak jego poprzednik, Evolution wybiera wygląd CGI przy użyciu bardziej nowoczesnej technologii. Ta zmiana w animacji jest jednak ostatecznie przyczyną niepowodzenia. Wykorzystanie tradycyjnej animacji w oryginalnym filmie z 1998 roku pozwoliło na unikalne wykorzystanie cieni w celu uzupełnienia elementów rozgrywających się na ekranie. Jednak remake nie jest w stanie wykorzystać tego na swoją korzyść. Postacie ludzkie wydają się po prostu niesamowite, a same Pokémony bardziej przypominają figurki akcji niż rzeczywiste postacie.

Czytaj także  Piccolo is More Ruthless as a Dragon Ball Hero than as a Villain

Zmiana animacji remake’u nie ma serca oryginału

Animacja Mewtwo kontratakuje

Podczas gdy remake Pokémon: The First Movie robi wszystko, co w jego mocy, aby uszanować i ulepszyć oryginalny film swoim scenariuszem, zastosowana animacja ciągnie go w dół z powodu tego, jak bardzo brakuje jej emocjonalnego wpływu na oryginał. Weźmy na przykład walkę między Pikachu a jego klonem. Poziom szczegółowości zarówno Pikachu, jak i klona mówi widzom dokładnie to, co powinni wiedzieć. Pikachu jest zmęczony i nie chce walczyć. Jego przeciwnik robi to, ponieważ czuje, że musi i będzie walczył, dopóki zadanie nie zostanie wykonane. Remake, z drugiej strony, nie ma żadnego z tych szczegółów. Nie ma cieni, nie ma zużycia, nie ma wpływu na stemple. To tylko walka dwóch Pikachu. To tylko jeden z wielu momentów, w których traci się emocje z oryginalnego filmu. Od Mewtwo schodzącego spiralnymi schodami do momentu, w którym Ash zamienia się w kamień, cios, który uderzył mocno w oryginalny film, po prostu nie istnieje.

Przeróbki są zazwyczaj trudne do wykonania, ponieważ publiczność zawsze będzie miała na myśli oryginał podczas ich tworzenia. Wydaje się jednak, że Evolution wzięło stronę z remake’u Gusa Van Sant Pyscho, w którym tworzy film typu shot-for-shot z różnymi elementami, sprawiając wrażenie, jakby brakowało tego, co sprawiło, że oryginał był tak ukochany. Animacja dla Mewtwo Strikes Back jest tym, co sprawia, że ​​oryginał jest tak niedoceniany, ponieważ jest tak samo istotny dla tej historii Pokémon, jak sam scenariusz, i jest to coś, czego jego remake po prostu nie mógł odtworzyć.

Dalej: Dlaczego anime Pokémon musi powtórzyć swoją najbardziej zapomnianą serię

By Jan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *