Pomimo lat wydań, Pokémon nadal nie udostępnił swoich pierwszych błyskotek w grach wideo z serii. Anime wcześnie wprowadziło shinies, a kilka pierwszych było jednymi z najbardziej pamiętnych w serii. Jednak fani nigdy nie byli w stanie złapać ani posiadać tych iteracji w swoich kolekcjach, aby włączyć je do drużyn.
Pokémon zaczął jako gra wideo, ale szybko rozwinął się w serię mangi i anime trwającą dwadzieścia sześć lat (i nadal jest silna). Anime zadebiutowało w 1997 roku, rok po igrzyskach. W drugiej generacji gier programiści włączyli Shiny Pokémon – gatunek o alternatywnym kolorze – wraz z wprowadzeniem czerwonego Gyaradosa w Pokémon Silver i Pokémon Gold w 1999 r. (wydanie w Japonii, wydanie w USA: 2000). Jednak kilka innych gatunków poprzedziło to włączenie w ciągu pierwszych dwóch sezonów anime, w tym dwie popularne iteracje.
W dwudziestym pierwszym odcinku serii (wydanym w Japonii w 1997 iw USA w 1999), zatytułowanym „Bye-Bye Butterfree”, pojawia się pierwszy błyszczący Pokémon; różowy Butterfree. W tym bardzo emocjonalnym odcinku Ash’s Butterfree zostawia go, by sparował się z samicą Butterfree podczas sezonu godowego gatunku. Obaj odlatują w zachód słońca po tym, jak Butterfree Asha ratuje swoich rówieśników przed Zespołem R, udowadniając swoją wartość jako partnera alternatywnego koloru potencjalnego partnera. Ta wersja Butterfree nigdy nie pojawiła się w żadnej z gier, a główny oficjalny błyszczący miał zielone oczy i różowe skrzydła. Iteracja anime ma różowe ciało, a wszystkie inne kolory mają taki sam wygląd i jest prawdopodobnie o wiele bardziej oszałamiająca.
Pink Butterfree i Crystal Onix to Błyszczące Odmiany Pokémonów, na które zasługują fani Pokémonów
Na Wyspach Pomarańczowych pojawiły się również błyszczące Pokémony, aw osiemdziesiątym trzecim odcinku („Poké Ball Peril”) profesor Ivy wspomniał, że niektóre występy będą inne w całym regionie. Doprowadziło to do krótkich przebłysków Pokémona Vileplume’a z naprzemiennymi kolorami płatków i Butterfree z plamami na skrzydłach. Jednak jednym z najbardziej kultowych błyszczących Pokémonów w tym drugim sezonie był Crystal Onix, który pojawił się w odcinku 87, trafnie zatytułowanym „The Crystal Onix”. Ten odcinek został wyemitowany w Japonii w marcu 1999 r., A Pokémon Gold został wydany w listopadzie 1999 r. Pomimo tego, jak oszałamiający był jego projekt wizualny i jak różnił się od każdego innego Onixa z serii do tej pory, nigdy nie pojawił się w grze. Obecnie lśniący Onix ma żółto-zielony odcień – daleko mu do tego, jak piękny jest Crystal Onix.
Podczas gdy wykluczenie Onixa z gier franczyzowych mogło wynikać z braku Wysp Pomarańczowych w grach, pomimo bycia w mandze Pokémon, różowy Butterfree nie ma wymówki, by nie zostać uwzględnionym po tylu latach. Odcinek jest jednym z najbardziej wpływowych emocjonalnie w pierwszym sezonie. To był tak ważny aspekt, że ten moment – w tym różowy Butterfree – pojawił się w kilku retrospekcjach w późniejszych sezonach, a nawet miał ponowną wizytę w filmie Wybieram cię! (2017), pomimo alternatywnej ciągłości we wszechświecie. Komentarz na temat różowego Butterfree pojawia się przypadkowo w złotych i srebrnych częściach serii gier wideo, ale nigdy nie widać pierwszego błyszczącego z anime. Biorąc pod uwagę, jak imponujące są błyszczyki Pokémonów w anime, a zwłaszcza emocjonalny wpływ Butterfree, dziwne jest, że po tylu latach nie uwzględniono tego jako ukłonu w stronę historii serii i anime. Dodanie różowego Butterfree – a nawet Crystal Onix – do przyszłej gry byłoby świetnym ukłonem w stronę wieloletnich fanów Pokémonów, którzy znają szerszą historię błyszczących odmian serii.
Dalej: Jak anime Pokémon naprawiło ogromny problem z zadaniami pobocznymi Sword & Shield