Uwaga redaktora: Poniżej znajdują się spoilery do Władcy Pierścieni: Pierścienie Mocy. Czasami zwrot akcji sprawia, że ​​widzowie widzą wszystkie wydarzenia, które do nich prowadzą w zupełnie innym świetle, a także finał sezonu Pierścieni Władzy właśnie to zrobił. Przez cały sezon widzowie spekulowali, gdzie był Sauron, podczas gdy Adar przejął Southlands. Wielu uważało, że sam Adar (Joseph Mawle) mógł być Sauronem w przebraniu. Inni myśleli, że Nieznajomy (Daniel Weyman) mógł okazać się Sauronem, ponieważ nie był w stanie zapamiętać, czy był dobry, czy zły.

Prawda w tej historii była taka, że ​​Halbrand (Charlie Vickers) przez cały czas był Sauronem, a to ujawnia każde z jego wcześniejszych działań w mroczniejszej, bardziej złej perspektywie. We wcześniejszych odcinkach było wiele drobnych wskazówek, ale na początku nie były one tak oczywiste. Gdy widzowie poznają prawdę, znacznie łatwiej jest spojrzeć wstecz i zobaczyć zapowiadające wydarzenia, a także powody, dla których Galadriela (Morfydd Clark) była ślepa na swoje oszustwo.

Wczesne oznaki, które są teraz oczywiste

Obraz za pośrednictwem Prime Video

Decyzje Halbranda sprawiły, że wydawał się człowiekiem uciekającym od swoich błędów, który chciał rozpocząć nowe życie z dala od przeszłości. Obserwując te wczesne wydarzenia, wiedząc, że jest Sauronem, łatwo jest zobaczyć, jak wykorzystał dążenie Galadrieli do zemsty, aby zmotywować ją do sprowadzenia go z powrotem do Śródziemia. Jako Halbrand, nieustannie zaprzeczał jej twierdzeniu, że jest częścią królewskiej linii krwi Southland, ale to miało manipulować Galadrielą, by uwierzyła, że ​​musi sprowadzić go z powrotem do Śródziemia, aby przywrócić Królestwo Southland. Im bardziej temu zaprzeczał, tym bardziej Galadriela chciała wierzyć, że jest zaginionym królem. Jego odmowa tożsamości, w którą Galadriela chciała wierzyć, powstrzymywała ją przed podejrzliwością wobec jakiejkolwiek innej tożsamości, którą mógł ukrywać.

Innym wczesnym znakiem, że Halbrand jest Sauronem, jest jego zainteresowanie zostaniem kowalem w momencie przybycia do Numenoru. Przy pierwszej nadarzającej się okazji błaga o pracę w kuźni. Patrząc wstecz, możemy powiedzieć, że Sauron szuka najlepszego sposobu na wykucie pierścieni mocy, co wyjaśnia jego zainteresowanie pracą. Jednak w czasie, gdy odcinek się ukazał, cel Halbranda, jakim było życie jako kowal na Numenorze, wydawał się nieszkodliwy, jak bezdomny mężczyzna, który po prostu szuka pracy, w której miał doświadczenie. Kiedy Sauron zgadza się wrócić do Śródziemia z Galadrielą, by bronić Południowego Kraju, Sauron wydaje się wierzyć, że trzymanie się blisko Galadrieli jest ważniejsze niż rozpoczęcie pracy przy wykuwaniu pierścieni.

Czytaj także  Breaking Bad Stars Bryan Cranston and Dean Norris Reunite

Halbrand jest taki uroczy i sympatyczny, chociaż…

pierścienie-mocy-morfyd-clark-charlie-vickers Obraz za pośrednictwem Amazon Studios

Przed ujawnieniem, urocza osobowość Halbranda wydaje się być mechanizmem obronnym, którego każdy człowiek użyłby do przetrwania. Kiedy zachowanie Galadrieli prawie doprowadza ich do zamknięcia w momencie przybycia do Numenoru, Halbrand spokojnie rozładowuje napięcie i skutecznie proponuje rozwiązanie, które uczyniło obie strony polubowne. Jego umiejętności dyplomatyczne są jeszcze bardziej podkreślane, gdy Galadriela jest z nim uwięziona i uczy ją, że najlepszym sposobem na uzyskanie od kogoś tego, czego chcesz, jest „zaoferowanie im sposobu na opanowanie strachu”, aby byli bardziej skłonni do poddaj się każdej prośbie, którą złożysz później.

Kiedy Galadriela ucieka z celi, Halbrand zawiera układ z Pharazônem (Trystan Gravelle), aby ujawnić dokładnie, dokąd zmierza, w zamian za odznakę gildii kowala. Ta okazja zdarza się jednak poza ekranem, ponieważ po prostu widzimy go później pracującego w kuźniach noszącego swoją odznakę. W tym momencie serii wydaje się, że Halbrand może słodko gadać, aby zdobyć to, czego chce.

Manipulacyjna forma dyplomacji Saurona

pierścienie-mocy-charlie-vickers-funkcja-społecznościowa Obraz za pośrednictwem Prime Video

Wiedząc teraz, że przez cały czas był to Sauron, wszystkie jego wysiłki dyplomatyczne są o wiele bardziej diaboliczne. Za każdym razem przekonuje innych, aby robili to, co dla niego najlepsze, na przykład dając im dodatkowy czas na wyspie po przybyciu lub zdobywając odznakę gildii, której nie zdobył. Tym, co sprawia jednak, że te działania są manipulacyjne, jest to, że przekonuje każdego, kto ma to, czego chce, że to jego decyzja, by mu to dać. Pharazôn uważa, że ​​to jego dekret pozwolił Galadrieli i Halbrandowi na kilka dni, gdy tak naprawdę był to pomysł Saurona. Pharazôn jest pobożnym człowiekiem króla, który jest całkowicie przeciwny elfom, więc Halbrand daje mu sposób na powstrzymanie wysiłków elfów w zamian za odznakę gildii, którą musi wykuć na Numenorze. Za każdym razem, gdy spotykał kogoś, kto miał to, czego potrzebował, najpierw domyślał się, czego najbardziej potrzebował, proponował mu sposób na to, a następnie prosił o to, czego potrzebował, aby dalej pracować nad swoim celem, jakim jest wykucie pierścieni.

Czytaj także  Cardi B's Fangirling Pays Off as She May Appear in the Netflix Series You

Dlaczego Sauron miałby walczyć z Urûkami?

odcinek-6-adar-prime-video-pierścienie-władzy Obraz za pośrednictwem Prime Video

Wydaje się sprzeczne z intuicją, że Sauron dołączyłby do Galadrieli i Numenorian, by uratować mieszkańców Południa przed Urikami Adara. Wydawało się prawie, że Halbrand był naprawdę dobry, a jego historia mogła być równoległym spiskiem do podróży, którą Aragorn (Viggo Mortensen) pokonuje wieki później, by zostać królem. Wszystko, co wydarzyło się po bitwie, był jednak dokładnie takim wynikiem, jakiego chciał Sauron. Adar i Urik zbuntowali się przeciwko niemu po tym, jak na nich eksperymentował, więc zabicie ich w bitwie byłoby karą za ich nieposłuszeństwo. Kiedy schwytają Adara, Sauron pyta „czy pamiętasz mnie” nie dlatego, że tego chce, ale aby upewnić się, że nie jest rozpoznawalny w swojej pięknej postaci, a ulga jest widoczna na twarzy Saurona, gdy Adar mówi „nie”. Sauron chciał również, aby Południowe Ziemie pokryte ciemnością stanowiły ojczyznę dla jego armii, więc mogły istnieć sposoby, dzięki którym Sauron pomógł Adarowi odnieść sukces w tym planie. Wie również, że Mount Doom zapewni mu najlepszą możliwą kuźnię, aby w tajemnicy stworzyć swój mistrzowski pierścień, więc korzysta ze wszystkiego, co wydarzyło się po wybuchu Mount Doom.

Sauron próbuje przeciągnąć Galadrielę na swoją stronę

pierścienie-mocy-joseph-mawle-morfydd-clark

Od chwili, gdy Galadriela zostaje uratowana przez Saurona dryfującego na tej tratwie, Sauron widzi bezbronną elfkę zaślepioną pragnieniem zemsty i postanawia wykorzystać ją przy każdej możliwej okazji. Wszystkie rzeczy, które powiedział Galadrieli, miały na celu manipulowanie nią tak, aby oboje znaleźli się dokładnie tam, gdzie chciał, aby byli. Aby uleczyć ranę Saurona z bitwy, Galadriela zabiera go na uzdrowienie przez elfy. To wtedy Sauron spotyka Celebrimbora (Charles Edwards), największego elfiego kowala epoki, który wykuł wiele magicznych przedmiotów w Śródziemiu. Sauron jest zdumiony kuźnią, którą zbudował i zaczyna manipulować nim, by stworzył obiekt, który wykorzysta „moc niewidzialnego świata” do kontrolowania każdego, kogo tylko zapragnie.

Czytaj także  Dr. Phil Talk Show to End After 21 Years

Jednak zanim cokolwiek zostanie stworzone, Galadriela dowiaduje się, że królewska linia krwi władców Southland zakończyła się tysiąc lat temu i konfrontuje się z „Halbrandem”, aby powiedzieć jej swoją prawdziwą tożsamość. W momencie, gdy w końcu mówi jej prawdę, przejmuje kontrolę nad jej umysłem i pokazuje jej wizje jej zmarłego brata Finroda (Will Fletcher) gaslighting jej, sugerując, że Sauron jest naprawdę dobry. Następnie próbuje ją przekonać, że nie byłby Czarnym Panem, gdyby była u jego boku, ale teraz może przejrzeć jego kłamstwa. Pomimo odkrycia prawdziwej tożsamości Halbranda, wszystkie przeszłe dobre uczynki Saurona podczas podróży z jej pierścieniem, o wiele mroczniejsze, zimne i wykalkulowane z perspektywy czasu, ponieważ uczynił ją swoim nieświadomym sojusznikiem. To z pewnością wpłynie na wiarę Galadrieli w samą siebie.

By Jan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *