Fani byli zszokowani nagłym odwołaniem przez Netflix adaptacji na żywo kultowego anime Cowboy Bebop w niecały miesiąc po premierze, ale biorąc pod uwagę „milszy, delikatniejszy” portret postaci takich jak Faye Valentine, porażka serialu dla fanów anime nie była zaskakująca.

Zarówno w anime, jak iw programie na żywo, Faye Valentine gra trzeciego „kowboja” lub łowcę nagród w Bebop z zestawem umiejętności i poziomem doświadczenia w zawodzie tak imponującym jak Spike i Jett. W anime ich pierwsze spotkanie kończy się ucieczką Faye z nagrodą pieniężną, którą Spike i Jet zdobyli za obalenie. Jednak ich ścieżki ponownie się krzyżują, gdy Bebop natrafia na statek Faye, któremu brakuje paliwa, w pogoni za ekoterrorystów. Zatrzymują ją, ale ona ucieka, gdy ich uwaga zostaje zwrócona na radzenie sobie z ekoterrorystów. Jednak zamiast uciekać, dobrowolnie wraca, aby pomóc Spike’owi zatrzymać pocisk wystrzelony przez terrorystów. W wersji Netflix Spike zatrzymuje Faye podczas ich pierwszego spotkania po tym, jak próbuje aresztować kontakt Spike’a, kochanka znaku, którego szuka. Ucieka, podczas gdy Spike i Jet zajmują się znakiem, ale zamiast uciekać, podąża za nimi, aby zakończyć swoją misję aresztowania kochanka, ratując przy tym Jeta. Za drugim razem spotykają się, by poprosić ich o pomoc w pokonaniu eko-terrorystów. Przedkłada pracę jako sposób, w jaki wszyscy mogą zarobić pieniądze, ale w rzeczywistości szuka urządzenia, które ukradli.

Chociaż różnice między portretami wydają się niewielkie, sięgają one samego sedna, dlaczego serial Netflix Cowboy Bebop po prostu nie wydawał się odpowiedni, dla wielu fanów anime kluczowa publiczność musiała być przekonana o wartości serialu, gdyby kiedykolwiek mieć szansę na sukces. Kluczowym elementem nie jest to, że zmienili historię, ale raczej osobowość jednej z kluczowych postaci serialu. W anime Faye może być zaabsorbowana sobą i manipulująca, ale jest także bardzo utalentowaną łowczynią nagród, która szanuje swój zawód i innych profesjonalistów w branży. Ratuje Spike’a nie dlatego, że ma dobre serce, ale dlatego, że próbowała pomóc koledze w potrzebie.

Czytaj także  Czarna koniczyna właśnie obaliła teorię wielkiego fana siostry Lily

Dlaczego adaptacja Netflix nie powiodła się

W serialu Netflix Faye jest tak samo pochłonięta sobą, manipulująca i utalentowana jak w wersji anime, ale nie ma żadnej odpowiedzialności zawodowej. Jest w tym całkowicie dla siebie. Jedynym powodem, dla którego była w pobliżu, aby uratować Jeta, było to, że chciała aresztować swojego kochanka. Chociaż niekoniecznie jest to cecha zła dla łowcy nagród, całkowicie niszczy dynamikę relacji między Spike’em, Jetem i nią samą w anime, która była niezbędna dla tej historii. Zamiast być Faye profesjonalistką, która jest gotowa zrezygnować z osobistego interesu dla większego dobra; Faye bez końca knuje, by uzyskać wynik, który stawia ją w lepszej sytuacji niż inni. Anime Faye łączy się z fanami w sposób, którego nie miała wersja Netflix.

Z oddaną i głośną rzeszą fanów budowaną przez dziesięciolecia od debiutu w 1998 r., bazą solidnych i sprawdzonych treści, z których można czerpać, oraz rosnącym zainteresowaniem anime, wydawało się, że Cowboy Bebop od Netflix jest skazany na sukces. Spektakl miał wszystkie elementy, które ogólnie gwarantują, że adaptacja jest kochana. Pomimo zalet, program popełnił kilka krytycznych błędów, które uniemożliwiły mu połączenie zarówno z fanami, jak i nowymi widzami. Problem polegał na tym, że adaptacja błędnie odczytała, co uczyniło Cowboy Bebop tak wyjątkowym, co wykazano poprzez przedstawienie Faye Valentine.

Dalej: Oryginalny projekt Cowboya Bebopa dla Eda jest praktycznie nie do poznania

By Jan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *