Anime Pokémon nie jest obce otrzymywaniu zakazów odcinków, ale tylko jeden ruch Pokémona spowodował tak wiele problemów, że seria całkowicie zakazała ataku.

Powody zakazów odcinków Pokémonów były bardzo różne; we wczesnych latach anime pierwszy odcinek z udziałem Porygona spowodował masowy incydent w Japonii, w którym setki dzieci doświadczyły napadów padaczkowych, w wyniku czego ten odcinek został wyciągnięty i nigdy nie został przetłumaczony. Inne odcinki zostały zakazane za granicą ze względu na włączenie Jynxa, Pokémona, który został uznany za nieumyślnie rasistowskiego ze względu na jego oryginalny czarny kolor skóry (w przeciwieństwie do współczesnego fioletu). Zdecydowanie najbardziej widocznym powodem zakazywania lub przekładania odcinków w Japonii było jednak włączenie ruchu typu naziemnego, takiego jak trzęsienie ziemi.

Trzęsienie ziemi po raz pierwszy pojawia się w anime w znaczącej roli, kiedy Phanpy Asha używa ataku podczas swoich bitew na Srebrnej Konferencji Johto League, w odcinku „Love, Pokémon Style” z 2002 roku. To zaskakująco późny debiut jak na ruch, który pochodzi z pierwszej generacji gier Pokémon, co sugeruje, że Firma Pokémon zawsze wahała się, czy go użyć. Jest używany oszczędnie w późniejszych odcinkach, głównie przez odpowiednie Pokémony typu Ziemnego, takie jak Golem. Niecałe 2 lata później Earthquake miał zobaczyć swój ostatni występ w odcinku „Whiscash and Ash”, w którym Whiscash używa ataku, ale to nie miał być jego ostatni występ. Kolejny odcinek z udziałem Whiscash (i jego niższej formy, Barboach) został wyemitowany 4 listopada 2004 r. Pod japońskim tytułem „Shaking Island Battle! Whiscash vs. Barboach!” Jednak odcinek stał się drugim odcinkiem Pokémona, który został zbanowany na całym świecie, po Porygonie, z powodu prawdziwego trzęsienia ziemi, które miało miejsce w Japonii 23 października.

Zakaz trzęsienia ziemi

Pokemon-Whiscash-Trzęsienie ziemi

W wyniku trzęsienia ziemi odcinek został wycofany przed emisją i nigdy nie był widziany przez nikogo spoza firmy Pokémon. Aby uniknąć konieczności ciągnięcia takich epizodów w przyszłości, zakazano używania ruchu Trzęsienie ziemi w anime, a także podobnych ataków, takich jak Magnitude i Fissure, które obejmują terminy związane z trzęsieniem ziemi. Odpowiednio, legendarny Groudon typu Ziemnego był ostatnim Pokémonem, który użył jednego z tych ruchów (Fissure) w anime. Trzęsienie ziemi i związane z nim ruchy przetrwały w grach, dostępne w ostatnich wpisach, takich jak Pokémon Sword i Shield. Wydarzenie mogło faktycznie skłonić Game Freak do opracowania nowych ataków typu naziemnego dla nadchodzących wówczas gier Diamond i Pearl, takich jak Earth Power i Mud Bomb, ale trudno powiedzieć to na pewno. Te późniejsze ruchy nie miały problemów z pojawianiem się w anime, więc nie jest tak, że ataki typu naziemnego są całkowicie zakazane. Pomimo zakazu, „Shaking Island Battle” nie był ostatnim odcinkiem, który został zakazany z powodów związanych z trzęsieniem ziemi, ponieważ trzęsienie ziemi w Tohoku w 2011 roku spowodowało, że dwa odcinki Black and White nigdy nie zostały wyemitowane.

Czytaj także  Spy x Family's Loid nigdy nie dbał o Yor i Anya tak bardzo, jak myślą fani

Jest całkowicie zrozumiałe, dlaczego firma Pokémon nie chciałaby być kojarzona z trzęsieniami ziemi w podatnej na trzęsienia ziemi Japonii. Zachowanie ostrożności przy uwzględnieniu ataków w przyszłości było logicznym wnioskiem, ale niefortunne jest to, że całe, w pełni animowane i nagrane odcinki nigdy nie były w stanie wyemitować.

Dalej: Anime Pokémon na zawsze zmieniło typy duchów dzięki jednemu Mimikyu

By Jan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *