Od redakcji: Poniższy artykuł zawiera spoilery do Gabinetu Ciekawostek Guillermo del Toro Guillermo del Toro zrobił coś naprawdę wyjątkowego dzięki Gabinet osobliwości, nowej antologii horroru dostępnej teraz na Netflix. Pierwszy sezon serialu zaprasza ośmiu różnych filmowców do wyreżyserowania wspaniałej kolekcji przerażających historii. Każdy reżyser ma swoją własną wizję horroru, dzięki czemu każdy odcinek jest dla widza świeży. Jednak to również prowadzi do pewnych nierówności, ponieważ jeśli jest coś prawdziwego w jakiejkolwiek antologii, to niektóre odcinki będą bardziej błyszczeć niż inne. Teraz, gdy wszystkie odcinki są już dostępne na platformie streamingowej, nadszedł czas, abyśmy ocenili pierwszy sezon Gabinetu Ciekawostek Guillermo del Toro.

„Dreams in the Witch House” Catherine Hardwicke

Obraz za pośrednictwem Netflix

Catherine Hardwicke ma duże doświadczenie w używaniu motywów horroru do opowiadania romantycznych historii, takich jak Zmierzch i Czerwony Kapturek. Nic więc dziwnego, że „Dreams in the Witch House” przypomina gotycki romans, skupiający się na nierozerwalnej więzi rodzeństwa zamiast na zainteresowaniach miłosnych. Problem w tym, że to dramatyczne, a czasem optymistyczne podejście do fabuły nie pasuje do kosmicznych horrorów, które HP Lovecraft wyczarował w oryginalnym opowiadaniu. Kosmiczny horror polega na próbie zrozumienia jakiejś szalonej rzeczywistości, ale „Sny w domu czarownic” w rzeczywistości przypomina klasyczną przygodę, w której bohater musi walczyć z siłami zła, aby ocalić kogoś, kogo kocha. Podobnie jak w przypadku pierwszego sezonu Gabinetu Ciekawostek, sam projekt stworzenia jest więcej niż wystarczający, aby „Sny w Domu Wiedźmy” były warte twojego czasu. Mimo to, w porównaniu do innych odcinków, wkład Hardwicke’a w Gabinet osobliwości nigdy nie osiąga szczytów innych odcinków.

„Model Pickmana” Keitha Thomasa

gabinet-osobliwosci-ben-barnes Obraz za pośrednictwem Netflix

Gabinet osobliwości udowadnia, jak trudno jest sprawić, by kosmiczny horror był odpowiedni w formacie filmowym. Oryginalne opowiadanie Lovecrafta w zrównoważony sposób drażni niepokojące rzeczywistości, które są niewidoczne dla ludzkich oczu i wciąż przedstawia spójną opowieść, która wydaje się działać pod wpływem jakiejś wewnętrznej logiki. To słodki punkt kosmicznego horroru, ponieważ ludzie mają wystarczająco dużo sensu, aby zdać sobie sprawę z ich nieistotności, ale nie wystarczająco, abyśmy mogli w pełni zrozumieć, co się dzieje. „Model Pickmana” Keitha Thomasa próbuje rozwinąć oryginalną opowieść, aby zwiększyć horror artysty, którego obrazy zamieniają koszmary w realne zagrożenia. Jednak te dodatki sprawiają, że scenariusz wydaje się nadęty i trochę zbyt zagmatwany, niezdolny do uchwycenia okropności oryginalnej historii.

Czytaj także  Warrior Nun Revival Campaign Takes Off Internationally

„Lot 36” Guillermo Navarro

szafka-ciekawostek-lot-36-podsumuj-funkcje-społeczne Obraz za pośrednictwem Netflix

Podczas gdy odcinki Lovecraft Night z Gabinetu Osobliwości pozostawiają wiele do życzenia, wszystkie pozostałe sześć horrorów pokazuje ich filmowcom w najlepszym wydaniu. W „Lot 36” powracający operator i partner kreatywny del Toro, Guillermo Navarro, zajmuje fotel reżysera, by przedstawić wciągającą opowieść o mrocznych rzeczach, które ukrywamy w szafie. W „Lot 36” jest wiele rzeczy do kochania, ponieważ odcinek buduje napięcie, aż w końcu ujawnia demona, który był drażniony od początku, jednego z najlepszych stworzeń Gabinetu Osobliwości. Mimo to odcinek jest nieco uszkodzony przez mylące przesłanie polityczne, które próbuje zbadać. Jest coś w porzuceniu weteranów, ksenofobii i białej supremacji, a nawet neonazizmie. Ale wszystkie te kawałki nie pasują zbyt dobrze do prostej historii o satanizmie i przywoływaniu demonów.

„Szczury cmentarne” Vincenzo Natali

gabinet osobliwości 2

„Szczury cmentarne” Vincenzo Natali są po prostu zachwycające. Przede wszystkim David Hewlett wykonuje świetną robotę, ożywiając bohatera Massona. Grabarz jest na tyle zabawny, że możemy mu kibicować i jest przekrzywiony we właściwej mierze, więc możemy myśleć, że to sprawiedliwe, gdy jego chciwość jest ciągle karana. Historia staje się szalona naprawdę szybko, z zmutowanymi szczurami, demonicznymi kultami, a nawet nieumarłymi kapłanami piekła. Mimo to Natali wie, jak radzić sobie z dziwnymi stworzeniami, więc nigdy nie przeszkadzają w opowiedzeniu zwięzłej historii. Rezultatem jest bardzo zabawna opowieść grozy, nawet jeśli „Graveyard Rats” nie mówi nic nowego.

„Oglądanie” Panosa Cosmatosa

szafka-ciekawostek-przeglad-netflix-01 Obraz za pośrednictwem Netflix

Wiele osób krytykuje filmowca Panosa Cosmatosa (Mandy) za przedkładanie stylu nad treść i mają całkowitą rację. Można jednak argumentować, że wyjątkowa estetyka może wyróżnić film z tłumu. To właśnie dzieje się z „The Viewing”, do którego Cosmatos wybrał pełnowymiarowy wygląd z lat 70., aby stworzyć spotkanie pełne narkotyków. W „The Viewing” niewiele się dzieje i nie ma zaskakującego zwrotu na końcu, co oznacza, że ​​wiele osób może nienawidzić tego odcinka. W końcu większość odcinka dotyczy sześciu osób rozmawiających w salonie i nic więcej. Niemniej jednak Cosmatos sprawia, że ​​wszystko wygląda tak wspaniale, że uważamy, że „Oglądanie” zasługuje na trochę miłości. Dodatkowo trzeci akt odcinka zapewnia wystarczającą rzeź topiącą twarz, abyśmy mogli cieszyć się praktyczną istotą, która jest znakomicie zaprojektowana.

Czytaj także  7 programów jak manifest, aby wypatrywać więcej wartych obejrzenia tajemnic

„The Outside” Any Lily Amirpour

gabinet-ciekawostek-z-zewnatrz-podsumuj-funkcje-społeczne Obraz za pośrednictwem Netflix

Ana Lily Amirpour (Dziewczyna wraca nocą do domu sama) ma wyjątkową wrażliwość w radzeniu sobie ze złożonymi postaciami kobiecymi. Niewielu filmowców byłoby więc tak dobrze przygotowanych, by sterować „The Outside”, opowieścią o okropnościach przemysłu kosmetycznego io tym, jak przyczynia się on do uwiarygodnienia ludzi o płytkich osobowościach i drogim guście. Historia opowiada o kobiecie, która przechodzi dziwaczną przemianę, poświęcając wszystko, co kocha, aby zostać zaakceptowaną przez grupę okropnych ludzi. „The Outside” jest przykładem wszystkiego, co kochamy w dobrej opowieści grozy. Jest dziwny i oryginalny, ale także konfrontuje nieprzyjemne prawdy, pozwalając nam zrozumieć prawdziwe okropności naszego codziennego życia. Czasami może to być trochę kreskówkowe, ale nadal jest mile widzianą przestrogą o nieosiągalnych standardach piękna.

„Sekcja zwłok” Davida Priora

gabinet-osobliwosci-sekcja-sekcja-netflix-01 Obraz za pośrednictwem Netflix

„Autopsja” to najlepsza kontynuacja horroru The Empty Man Davida Piora. Po raz kolejny mamy do czynienia z policyjnym śledztwem ujawniającym nadprzyrodzoną warstwę rzeczywistości, której większość z nas nie zdaje sobie sprawy. I podobnie jak w jego poprzednim horrorze, klucz do tajemnicy jest nie tylko przerażający, ale zmusza nas do zastanowienia się, co to znaczy istnieć i być indywidualną osobą. Jakby tego było mało, „Autopsja” oddaje sprawiedliwość swojej nazwie, pokazując nam szczegółowo otwarte ciała i organy, o odrażającej fakturze, którą mogą osiągnąć tylko praktyczne efekty. „Sekcja zwłok” jest pod wieloma względami niepokojąca, co czyni ją jednym z najlepszych odcinków Gabinetu Ciekawostek.

„Mruczenie” Jenniffer Kent

szafka-ciekawostek-szemranie-netflix-01 Obraz za pośrednictwem Netflix

W „Mruczeniu” Jenniffer Kent po raz kolejny stawia matczyne nieszczęścia w centrum historii, podobnie jak wcześniej w przypadku Babadook i Słowika. W „Mruczeniu” śledzimy matkę próbującą pogodzić się ze śmiercią swojego niemowlęcia. Zrobi to w domu nawiedzanym przez tragedię, gdy duchy zmuszają ją do konfrontacji z własną traumą. „The Murmuring” wykorzystuje tropy horroru, by zmierzyć się z prawdziwym dramatem, i jest tak genialnie wykonany, że z łatwością staje się najlepszym odcinkiem Gabinetu Ciekawostek. Kent jest również na szczycie swojej gry, kontrolując każdą subtelność historii, aby zbadać, w jaki sposób oczekiwania społeczne kształtują kobiety nawet w ich żałobie, ponieważ bycie emocjonalnym może prowadzić do oskarżeń o histerię, podczas gdy bycie apatycznym może budzić wątpliwości co do ich rzekomo bezwarunkowej matczynej miłości . To wzruszająca historia, która może zadziałać tylko dzięki znakomitemu występowi Essie Davis.

Czytaj także  She-Hulk Odcinek 9 Pisanki, które mogłeś przegapić

Wszystkie odcinki Gabinetu osobliwości Guillermo del Toro są już dostępne w serwisie Netflix.

By Jan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *