Choć pozostaje on bardzo dzielący, niewielu może argumentować, jaki wpływ miał The Blair Witch Project na gatunek horroru i spuściznę, którą pozostawił na swojej drodze. Dzięki genialnej kampanii marketingowej oszukał niektórych widzów, że to prawdziwy materiał filmowy, a nawet po tylu latach pozostaje jednym z najbardziej fascynujących i wiarygodnych fragmentów horroru found-footage, jakie kiedykolwiek stworzono. Jej zaangażowanie w realizm przez cały czas trwania oraz naturalistyczne występy Heather Donahue (Heather), Michaela Williamsa (Mike) i Joshuy Leonarda (Josh) tworzą pojedynek ze strachem, który rzadko był powielany w podgatunku found footage. Pracując nad 35-stronicowym scenariuszem, reżyserując duet Daniel Myrick i Eduardo Sanchez, filmowi udaje się stworzyć niezmierzone ilości napięcia, nie pokazując niczego na żywo. Prawdziwy horror chowa się poza ekranem i nie ujawnia się. Ale co, jeśli w ogóle nie było nic do ujawnienia?

Film otwiera obowiązkowy blok tekstu, który wyjaśnia, w jaki sposób odzyskano materiał filmowy po zniknięciu trójki studentów filmowych. Następnie słyszymy wiele interpretacji baśni ludowej Blair Witch. Legenda jest opowiedziana w serii wywiadów z mieszkańcami Burkittsville (wcześniej znanymi jako Blair), a dzięki temu słyszymy tę mrożącą krew w żyłach historię Rustina Parra i tego, jak zabił siedmioro dzieci, zwabiając je do swojej piwnicy. Miałby jednego stać w kącie, podczas gdy drugiego zabijał, ponieważ podobno nie mógł znieść tego, że ich oczy na niego patrzą. Wszystkie te morderstwa, jak twierdzi Parr, zostały popełnione przez niego pod wpływem Wiedźmy Blair. Istnieją inne historie o zaginionych dzieciach i rytualnych morderstwach, o których opowiadają miejscowi, z których wszystkie wskazują na to, że las jest zamieszkany przez mściwą, morderczą wiedźmę.

Zdjęcie za pośrednictwem Artisan Entertainment

Szczerość i upór, że te historie są prawdziwe, wystarczy, aby zaintrygować każdego, i chociaż te sceny dają widzom kontekst i perspektywę, pokazują również bezbronność Heather. Wydaje się, że szybko kupuje historie, a jednak lekceważy każdego, kto nie jest świadomy lub sceptyczny wobec legendy o Blair Witch. To czyni ją później łatwym celem. Oczywiście legenda jest prawdziwa dla niektórych mieszkańców, ale to wszystko; legenda, a kupowanie jej – nawet z ciekawości – jest tym, co powoduje śmierć Heather. Choć może się wydawać, że to wiedźma z Blair jest odpowiedzialna za zabójstwa, istnieją subtelne sugestie, że tak nie jest, z prostego faktu, że nie istnieje.

Czytaj także  John Wick: Chapter 4 First Reactions Call it One of the Best Action Movies Ever Made

Heather jest na czele dokumentu. To jej projekt z pasją, a kiedy sprawy zaczynają się psuć, jest jedyną, której zachowanie pozostaje konsekwentne. Josh i Mike wykazują bardzo nietypowe zachowania, które nie zawsze pasują do sytuacji, w której się znajdują. Zwłaszcza Mike jest bardzo nieprzyjemny i pogarsza sytuację, twierdząc, że wrzucił ich jedyną mapę do strumienia. Nie podaje przekonującego powodu, dla którego to zrobił, a Heather i Josh słusznie reagują na to wściekle. Na początku Mike i Heather wydają się przedstawiać sobie nawzajem, więc Heather instynktownie jest ostrożniejsza przy nim. W lesie Mike wykazuje niepokojące oznaki niezrównoważonej osobowości i waha się od nieustraszonego do tchórzliwego. Ponieważ Heather jest osobą za kamerą przez większość filmu, widzowie naturalnie czują się z nią bardziej związani, co sprawia, że ​​zachowanie Mike’a i Josha jest bardziej niezwykłe, gdy wydają się współpracować przeciwko niej, szczególnie w drugiej połowie filmu. Napięcie między trzema tropami jest prawie tak wysokie, jak napięcie zbudowane wokół możliwości obecności Blair Witch.

Projekt Czarownica Blair 1999

Film mniej opowiada o wiedźmie ukrywającej się w cieniu, a bardziej o tym, jak troje bohaterów radzi sobie z zagubieniem się w lesie. Niekończący się labirynt drzew to główna przyczyna problemów bohaterów. Horrory w jednym miejscu – takie jak Lśnienie i Latarnia morska – pokazały niszczycielskie żniwo, jakie może zebrać w umyśle człowieka. Dodaj lokalną legendę o wiedźmie i nic dziwnego, że ich dokument zakończył się tragicznie. Cierpiący na lekkomyślność i irracjonalność Mike i Josh zwracają uwagę na Heather i opracowują plan jej zabicia. Jest wiele okazji, kiedy łączą siły przeciwko niej, jakby byli w zmowie i celowo ukrywali przed nią rzeczy. Oboje wyśmiewają ją za to, że się zmoczyła, a Josh drażni ją szorstko, rzucając jej kamerą w twarz, a Mike wielokrotnie ją znieważa. Teoria, że ​​Josh i Mike są tymi, którzy stoją za śmiercią Heather, pojawiła się już w przeszłości, ale publiczność miała problemy z wymyśleniem możliwego motywu.

Czytaj także  Scream VI Character Posters Find the Many Victims Staring Down Ghostface

Jest kilka powodów, dla których Josh i Mike mogą chcieć zamordować Heather. Stają się coraz bardziej sfrustrowani jej zgubieniem i ciągłym filmowaniem. Josh i Heather również mają historię, która nie jest eksplorowana, ale bardziej wskazana w napięciu, które powstaje między nimi. Złe zerwanie między nimi w ramach przygotowań do kręcenia filmu dokumentalnego wyjaśniałoby ich nieco konfrontacyjną relację. Napięcie między Mike’iem i Heather jest bardziej widoczne i jest wzmacniane tylko wtedy, gdy Josh znika i jest tylko ich dwoje w ostatnim akcie. Prostszym, bardziej przerażającym powodem może być to, że niekończące się morze drzew, które je zasypuje, widzi, jak Josh i Mike zwracają się do mrocznych uczynków, aby poradzić sobie z paranoją i izolacją. Heather wydaje się opierać szaleństwu i przez cały czas pozostaje sobą. Staje się emocjonalna i bardzo boi się o swoje życie, zwłaszcza po tym, jak Mike i Josh zdystansowali się od niej. Kultowa scena przeprosin to rozdzierający serce moment, w którym Heather załamuje się i obwinia się za wszystko.

Mikrofon projektu Blair-Witch znajduje się w rogu piwnicy

Słynne figurki z patyków sugerują złowrogie wydarzenia, ale nie są one aż tak niezwykłe i mogą mieć bardzo niewinne wytłumaczenie. Zbudowali je na przykład dzieci lub miejscowi. Same postacie są dość łatwe dla Mike’a i Josha do replikacji, aby jeszcze bardziej przestraszyć Heather i uczynić ją na tyle wrażliwą, by w kulminacyjnym momencie została zwabiona do piwnicy. Choć może się to wydawać oczywiste, największym dowodem na to, że nie ma czarownicy w The Blair Witch Project, jest fakt, że nigdy nie widać jej na ekranie. Blair Witch musi być najbardziej kultowym antagonistą gatunku horroru, który nie ma ani sekundy czasu na ekranie. Nie jest ani widziana, ani wyraźnie słyszana, ale jej obecność jest odczuwalna ze względu na wszystkie historie, które trio słyszy przed wejściem do lasu. Biorąc pod uwagę to, co wie publiczność, łatwo jest założyć, że za wszystkim stoi Wiedźma Blair, ale z drugiej strony to, co wiemy, jest również tym, co wiedzą Mike i Josh. Oboje są obecni podczas wywiadów z mieszkańcami i widzą podekscytowanie Heather słysząc te historie.

Czytaj także  Taron Egerton Rules Himself Out as Next 007, Thinks the Studio Has Made its Choice

Nie ma konkretnych dowodów potwierdzających istnienie Wiedźmy Blair. Widzowie prawdopodobnie mają bardzo wyraźny obraz jej w swoich umysłach, ale wszystko to pochodzi z subtelności i implikacji w The Blair Witch Project. Faktem jest, że choć czasami obecność wiedźmy może wydawać się silna, istnieją alternatywne wyjaśnienia wydarzeń w filmie. Ważne jest, aby pomyśleć o tym, co mogło się wydarzyć, gdy kamera się nie obracała i co można było powiedzieć między Joshem i Mikem, kiedy zaczynają okazywać ogromną wściekłość wobec Heather. Nikt nie zgaduje, co stało się z nimi dwojgiem po morderstwie Heather, ale tak naprawdę nigdy nie widzieliśmy, jak Mike pozbył się mapy, jak twierdził, więc być może on i Josh trzymali się jej, aby znaleźć wyjście po zabiciu Heather. Fakt, że sam film był uważany przez niektórych za prawdziwy po jego premierze, pokazuje, jak niektórzy widzowie nie potrafią odróżnić faktu od fikcji i nikt tak naprawdę nie wie, co dzieje się poza kamerą. Prawdziwy blask Projektu Blair Witch polega na tym, że jego niejednoznaczność toruje drogę mnóstwu teorii.

By Jan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *