Ostrzeżenie: SPOILERY do rozdziału #381 My Hero AcademiaMy Hero Academia okazuje się być jedną z najbardziej oryginalnych obecnie publikowanych mang dzięki ciągłym odniesieniom do zachodniej kultury superbohaterów. W swoim najnowszym rozdziale seria stawia mroczny obrót na klasycznym tropie superbohaterów „złotego wieku”, często używanym przez Marvela i DC, pokazując, że złoczyńcy również mogą mieć swój „złoty wiek” i jest to koszmar.
W My Hero Academia 80% populacji rodzi się z nadprzyrodzoną zdolnością zwaną Quirk. Zaczęło się to jednak dziać stosunkowo niedawno (nie jest to otwarcie powiedziane w serialu, a najlepsze szacunki fanów podają tę datę między 100 a 200 lat przed obecnymi wydarzeniami), więc świat musiał się dostosować i przekształcić w społeczeństwo oparte na supermoce. Na początku wybuchł chaos spowodowany nagłym pojawieniem się supermocnych przestępców, a zwykli ludzie żyli w strachu. W tym momencie niektórzy cywile postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i zaprowadzić porządek w społeczeństwie i tym samym pojawili się pierwsi „bohaterowie” w postaci Vigilantes. Jednak przestępczość nadal nie spadała, dopóki jeden człowiek nie zrozumiał, że musi stać się filarem tego nowego społeczeństwa: All Might. W swoim „złotym wieku” All Might stał się „Symbolem Nadziei”, wzorem wśród bohaterów, którzy nie tylko powstrzymywali przestępców, ale także inspirowali ludzi do bycia lepszymi.
W My Hero Academia złoczyńcy również mają „złoty wiek”
W 381 rozdziale My Hero Academia, nemezis All Mighta, All For One, przypomina walczącym z nim bohaterom, że on także miał „złoty wiek”. Kpi z młodych bohaterów, mówiąc, że nie są odważni w stawianiu mu czoła, są po prostu ignorantami. Ponieważ są tak młodzi, nie przeżyli jego złotego wieku, kiedy All For One było niekwestionowane. Zamiast tego urodzili się albo w czasie chwalebnego powstania All Mighta, albo później, w świecie, który znał tylko pokój. Wcześniej ludzie trzęsli się ze strachu, obawiając się niebezpieczeństw czających się w ciemności, kiedy All For One wykorzystywało chaos niedawnego pojawienia się dziwactw do pielęgnowania niechęci, wykorzystywania i uprzedzeń.
Dzięki swoim licznym Darom, All For One żyje od dawna. U zarania supermocy wykorzystał swoją umiejętność kradzieży Darów, aby odebrać je tym, którzy ich nie chcieli i dać tym, którzy chcą, pod pozorem zaprowadzania porządku i jedności w społeczeństwie, podczas gdy w rzeczywistości po prostu gromadził lojalnych zwolenników na jego drodze do zostania „Władcą Demonów”. Działania All For One wywołały strach, nieufność i chaos, i to właśnie nazywa swoim „złotym wiekiem ciemności”. W zachodnich komiksach o superbohaterach termin „złoty wiek” jest zwykle używany w odniesieniu do wczesnych historii tego gatunku, opartych na prostszych zasadach moralnych i wartościach. Bohaterowie byli bohaterami, a złoczyńcy złoczyńcami, zanim granica między dobrem a złem się zatarła. W My Hero Academia postacie często odwołują się do złotego wieku All Mighta, a sam All Might reprezentuje czyste, nieskażone wartości bohaterów, które tak łatwo można znaleźć w opowieściach o złotym wieku.
My Hero Academia w oryginalny sposób nawiązuje do klasycznego tematu o superbohaterach
Jednak słowa All For One rzucają cień na tę klasyczną koncepcję. Jeśli bohaterowie mogą mieć złoty wiek, złoczyńcy też. Współczesne historie o superbohaterach często odwołują się do złotego wieku z nostalgią za prostymi, lepszymi czasami, ale w My Hero Academia wczesne lata społeczeństwa dziwactw były mroczne, niebezpieczne i pełne rozpaczy. Złoty wiek All Might nie mógłby istnieć bez dystopii All For One. To kolejny przykład tego, jak dobrze My Hero Academia włącza motywy z kluczowego segmentu zachodniej kultury – superbohaterów – do czysto japońskiego produktu, takiego jak manga.
Więcej: Anime My Hero Academia właśnie ulepszyło najbardziej tragicznego złoczyńcę w serii
Najnowszy rozdział My Hero Academia jest dostępny w Viz Media.