Marvel Studios prowadzi obecnie największą na świecie franczyzę multimedialną w postaci Marvel Cinematic Universe. Do października 2022 r. studio wypuściło 29 filmów kinowych i 20 programów telewizyjnych w kilku sieciach i serwisach streamingowych. Jest to definicja branżowego molocha i tylko w ciągu pierwszych kilku lat MCU na zawsze zmieniło grę biznesową dzięki kilku innym studiom, które przyjęły wspólną strategię uniwersum, którą ustanowił Marvel. W grę wchodzą niezliczone ruchome części, ale główną siłą i wizją stojącą za tym wszystkim jest producent Kevin Feige. W tym momencie Feige jest weteranem branży, zwłaszcza jeśli chodzi o filmy o superbohaterach. Człowiek ma już na tyle daleko wstecz w tym gatunku, że ma na swoim koncie napisy za oryginalnego X-Men, Spider-Mana Sama Raimiego i Hulka Anga Lee.

Feige to człowiek, który lubi zachować jednolitość. Biorąc pod uwagę, że wszystkie te filmy i programy telewizyjne rozgrywają się w tym samym wszechświecie, bez względu na to, jak różne mogą być wpływy poszczególnych projektów, w zasadzie wiesz, co otrzymujesz w tym momencie. Widzowie mają zagwarantowaną serię z wpisami o tym samym wyglądzie, stylu, poczuciu humoru i ogromną obsadę postaci, których potencjalny występ nigdy nie jest wykluczony. Pod gigantycznym parasolem Marvela Feige’a znajduje się wielu filmowców, którzy przybyli grać w sterówce studia. Biorąc to pod uwagę, nie każdy spotkał się z tytanem branży tam, gdzie to się liczy, a kiedy pojawia się nacisk, Marvel stawia na swoim. Ponieważ reżyser Bassam Tariq niedawno opuścił nadchodzące Blade i kilku innych reżyserów, którzy opuścili poprzednie projekty Marvela, nadszedł czas, aby porozmawiać o nieco zrozumiałym, ale niepokojącym uścisku, jaki studio ma nad swoimi reżyserami.

Marvel ma wiele do zrobienia

Teraz posłuchaj, trudno jest postawić się w sytuacji kapitana, który steruje wielomiliardowym statkiem korporacyjnym, takim jak Marvel. Przejmowanie stresu, jaki odczuwa ktoś taki jak Kevin Feige, brzmi jak koszmar. Feige przez cały czas ma na karku władców Disneya, szaloną ilość pieniędzy wpływających na nowe projekty i śmieszną ilość fabuł w filmie i telewizji, w których musi śledzić sposoby, w jakie zygzakowali. siebie nawzajem. Porozmawiaj o długiej liście rzeczy do zrobienia. I szczerze mówiąc, aby utrzymać siebie i innych szefów Marvela przy zdrowych zmysłach i bezpiecznej siatce sukcesu przez cały ten proces, zrozumiałe jest, że woleliby zachować wewnętrzny ton i styl dla filmów. Jak wspomniano wcześniej, w grę wchodzi śmieszna kwota pieniędzy. Za swoją pracę na różnych etapach pre-produkcji, produkcji, postu, marketingu płaci się morze artystów. Ci z nas, którzy są na zewnątrz, mogą narzekać na męczącą jakość linii montażowej, jaką mają te wersje, ale zawsze jest dużo do stracenia. Biorąc to pod uwagę, nie każdy projekt musi być szalenie wyjątkowym wypadem w abstrakcyjne popowe opowieści, ale czy naprawdę byłoby tak trudno, aby od czasu do czasu pojawiała się całkowicie wyjątkowa wizja?

Czytaj także  Jonathan Bennett ma nadzieję na ponowne spotkanie na ekranie z Lindsay Lohan, współpracowniczką Mean Girls

Przez lata Marvel Studios zatrudniło absurdalną liczbę filmowców, aby wyreżyserowali własne fragmenty większej filmowej układanki. Dorobek ten obejmuje zarówno byłych twórców niezależnych, takich jak Ryan Coogler i James Gunn, jak i zatrudnianie długoletnich twórców filmowych, takich jak Sam Raimi i Kenneth Branagh. Pośród morza talentów, które wkroczyły do ​​systemu Marvela, prawie nic, co zostało wydane, wydaje się całkowicie zwięzłe dla wizji jednego artysty. Studio jest tak nastawione na utrzymywanie artystycznej jednolitości i ścisłego splotu z wcześniej wymyślonymi historiami, które raz zatrudnione, wydaje się, że reżyserzy są tam tylko po to, by nazwać „akcję”. Niestety, kilku reżyserów przyszło do pracy nad projektami i poszło daleko w proces przenoszenia tych adaptacji na duży ekran. To lub reżyserzy wychodzą na drugi koniec wydawnictw całkowicie rozczarowanych po doświadczeniu wtrącania się studia.

Reżyserzy, którzy opuścili Marvel Productions

człowiek Mrówka

Reżyserka Patty Jenkins była przez jakiś czas związana z Thor: The Dark World, ostatecznie opuszczając projekt, jeszcze w fazie przedprodukcyjnej. Chociaż nigdy nie podawała okropnego doświadczenia jako powodu odejścia, było wystarczająco dużo kreatywnych decyzji, które podjęło studio, w których reżyser czuł, że nie może zrobić dobrego filmu. Później Scott Derrickson zrezygnował z obowiązków reżyserskich swojego sequela Doctor Strange z powodu, jak się domyślacie, twórczych różnic. Podczas gdy reżyser nakręcił już film Strange, obiecywano, że kontynuacja zagłębi się głębiej w terytorium horroru, z którego słynie Derrickson. Ewentualny film Raimiego spełniłby w pewnym stopniu te obietnice, szkoda tylko, że inny reżyser musiał przejść przez kłopoty ze studiem, aby publiczność się tam dostała.

Najsłynniej, w 2014 roku, jeden z najbardziej lubianych dziś filmowców, Edgar Wright, opuścił oryginalnego Ant-Mana po prawie dekadzie przedprodukcji, nieco ponad rok przed premierą filmu. Po jego odejściu reżyser Peyton Reed i cała masa scenarzystów przyszli, aby dokonać ostatnich zmian w filmie przed rozpoczęciem zdjęć, wyraźnie pokazując, że za kulisami były twórcze starcia. Szybko do przodu jeden rok, a zespół odpowiedzialny za Ant-Man dokonał cudu, tworząc film, który w rzeczywistości nie był zły, pomimo trudnej podróży. Co zaskakujące, film będzie przypominał charakterystyczny styl wizualny i humor Wrighta, po prostu robi to tak samo, jak szklanka rozwodnionej coli. To wszystko sprawia, że ​​zastanawiasz się, jak wspaniała byłaby oryginalna wizja, gdyby Edgar miał większą kontrolę nad filmem. Wreszcie znany filmowiec Joss Whedon wypowiedział się o studiu, zmuszając go do wyboru między scenami, które albo zostaną zachowane, albo przycięte do jego kontynuacji Avengers, Age of Ultron, doświadczenie, które doprowadziło go do zerwania więzi ze studiem. To tylko kilka przypadków, kiedy Marvel stanął na drodze do realizacji wizji ich reżysera.

Czytaj także  Black Panther: Wakanda Forever przewiduje ogromny weekend otwarcia o wartości 365 milionów dolarów

Nie każdy miał kwaśne doświadczenie

Thor-Ragnorak-Arena Obraz przez Marvel

Nie oznacza to, że Marvel nie jest studiem przyjaznym reżyserom. Kilku reżyserów, takich jak Taika Waititi, Ryan Coogler, James Gunn i Sam Raimi, mogło przyjść do studia i zintegrować elementy swojego stylu ze swoimi filmami. Jasne, niektórzy byli w stanie zrobić to więcej niż inni, ale chodzi o to, że filmy takie jak Strażnicy Galaktyki i dwa najnowsze wpisy Thora są dość wyraźnie oddzielone od odrębnych autorskich głosów. Na szczęście Multiverse of Madness zawiera raimi-izmy. Nie żeby umniejszać tego pozytywnego, ale z tytułem tak pompatycznym i reżyserem o tak wyjątkowym stylu i kalibrze jak Raimi, można by pomyśleć, że pchną kopertę trochę dalej. Nawet Chloé Zhao miała okazję zajść tak daleko na swoim pasie, na ile pozwalał przebój kinowy z Eternals, dość poważnym powolnym oparzeniem według standardów Marvela. Inni reżyserzy, tacy jak Jon Favreau, bracia Russo i Jon Watts, wracali kilka razy, aby reżyserować i angażować się w wiele filmów z serii, więc Marvel nie może być oprawiony w całkowicie negatywnym świetle twórczym, po prostu bardzo restrykcyjnym dla wielu reżyserów z wyraźnym styl wizualny.

Kto przy zdrowych zmysłach myśli, że naprawdę mogą poprawić Marvel Studios? Same ich filmy w kinach zarobiły ponad 27 miliardów dolarów w kasie i, niechętnie dla niektórych, nie ma wielu znaków wskazujących na zmniejszający się sukces studia. Biorąc to pod uwagę, oznaki zmęczenia zaczynają pojawiać się tu i tam. Publiczność kinowa widziała przez ponad dziesięć lat niekończący się strumień projektów, które wyglądają, brzmią i działają prawie tak samo. Obecnie jest tak wiele projektów, które rozgrywają się równolegle, że ogólna publiczność wydaje się albo tracić z pola widzenia fabuły, albo całkowicie tracić zainteresowanie. Marvel mógłby z tym walczyć, naprawdę puszczając wodze swoim reżyserom i pozwalając im szaleć z filmami.

Czytaj także  Candy Cane Lane Adds Comedy All-Stars Nick Offerman and Chris Redd Among Others

To coś, z czym DC odniosło (pewne) wielkie sukcesy. Jasne, nie ma gwarantowanej fabrycznej jakości, którą Marvel zapewnia w tej strategii, ale wzloty są znacznie wyższe, a filmy tworzą ciekawszy dyskurs. Marvel nigdy nie mógłby nakręcić filmu, który byłby jednocześnie tak wysoko oceniany, a jednocześnie kontrowersyjny, jak Joker, ale DC zaryzykowało to, co miał na myśli Todd Phillips. Hot bierze tutaj, ale wyprawa Jamesa Gunna do DC z The Suicide Squad była prawdopodobnie lepsza niż oba jego filmy Guardians, przynajmniej z czystych emocji bez fanaberii rozrywki. Jest to zdecydowanie bardziej podobne do jego oburzających korzeni w Troma Entertainment, no cóż, przynajmniej na tyle, na ile może być przynajmniej wysokobudżetowy film komiksowy.

MCU powinno dać swoim dyrektorom większą swobodę twórczą

wilkołak nocą gael garcia bernal Obraz za pośrednictwem Disney+

Pozwalając reżyserom na lepszą zabawę, filmy staną się absolutnie bardziej zróżnicowane w swoich tonach, widzowie będą mniej skłonni do znudzenia się serią i prawdopodobnie będzie mniej dramatów zakulisowych. W tym momencie zrobienie tego skoku byłoby dla nich ryzykowne, ale lepiej to zrobić, niż szybko zobojętnić odbiorców na Twój produkt. Bardziej niż cokolwiek, jak tandetnie może to zabrzmieć, zachęciłoby to do większej prawdziwej, nieokiełznanej kreatywności i potencjalnych innowacji w opowiadaniu przebojów. To nie jest wezwanie do pierwszego filmu Terrence’a Malicka Marvela, ale z pewnością jest to prośba, aby pozwolić bestii za obiektywem, którą jest Sam Raimi, przejść całą drogę i zrobić swoje, kiedy go zatrudnisz. Są to artyści o fantastycznych, niepowtarzalnych głosach, którzy są zatrudniani do wykonywania pracy, którą wiedzą, jak najlepiej wykonać na płótnie, które zasługuje na to, by opowiedzieć im tak bombastycznie i operacyjnie, jak to tylko możliwe – po co im temu przeszkadzać?

By Jan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *