Nominowana do Oscara aktorka Kristen Stewart i przewodnicząca jury 73. Festiwalu Filmowego w Berlinie, który odbył się osobiście po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, ostro skrytykowała obecny stan branży filmowej. Stewart był szczery na konferencji prasowej i zgodził się ze sztywną definicją rumuńskiego reżysera Radu Jude, że „kino to przemysł pieniędzy i głupoty”.

”Jest w tym wielka prawda. Może miejsce takie jak Berlinale zarabia trochę mniej na filmie. Myślę, że wspaniale jest oglądać filmy, które nie są robione za duże pieniądze iz nieco mniejszą głupotą, niż powiedział to Isidore Isou 70 lat temu. Jak robimy filmy, kto to konsumuje, ile to kosztuje – na tym poziomie zmierzamy ku zapomnieniu.”

Stewart zgodziła się z komentarzem Jude na temat dużych budżetów filmów, dodając, że uważa obecny stan branży za „głupi i zawstydzający”. Surowe, szczere przemówienie Stewarta zawierało również pozytywne przypomnienia o ich obowiązkach jako artystów. Przewodniczący jury Berlinale stwierdził, że istnieje pilna potrzeba, aby coś stworzyli.

„W każdym z nas jest żywotna, desperacka potrzeba stworzenia czegoś i będziemy konsumować rzeczy, które tworzymy nawzajem na zawsze. jeśli zaczniesz skupiać się na branży, łatwo będzie pomyśleć: „O Boże, to się rozpada”. Ale myślę, że jest coś ważnego, co jest niezaprzeczalne i nigdy nie odejdzie”.

„To nie była moja decyzja, żeby tu być”

Scott Free Productions

Odpowiadając na pytanie, czy korporacyjna postawa polityczna Berlinale, zwłaszcza wobec Ukrainy i Iranu, miała wpływ na jej decyzję, Stewart powiedziała, że ​​rzadko można mówić o filmach w takim środowisku. Jednak nie jest połączona i była zszokowana, gdy do niej zadzwonili.

„To nie była moja decyzja, aby tu być, byłem zszokowany, że mnie wezwali. To ogromna szansa, aby wziąć udział w podkreślaniu pięknych rzeczy w czasach, w których trudno to utrzymać. Zadaniem artysty jest wziąć obrzydliwą i brzydką rzecz i przetransmutować ją, przepuścić przez twoje ciało i wyskoczyć z czegoś piękniejszego i bardziej pomocnego. Coś przemyślanego, a nie coś odruchowego. Żyjemy w najbardziej reaktywnym, emocjonalnie biczowanym czasie. Usiąść i mieć chwilę na dygresję i zobaczyć, co ludzie wypompowali ze swoich ciał. To była okazja, której nie mogłem odmówić”.

Czytaj także  Suicide Squad Director Claims Unreleased Ayer Cut is 'Vastly Better'

Oprócz Stewarta w skład jury wchodzą reżyserzy Radu Jude, Valeska Grisebach, Johnnie To i Carla Simon. Aktor Golshifteh Farahani i dyrektor castingu Francine Maisler są wśród członków.

By Jan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *