Nie ma co mówić, że Jojo’s Bizarre Adventure może być czasami trochę dziwna, ponieważ jest to zgodne z tytułem, ale czasami ta dziwność rozciąga się na napisy serii, jak w przypadku części 8, Jojolion. Podczas gdy inne części miały nazwy takie jak Stardust Crusaders lub Diamond is Unbreakable, część 8 w jakiś sposób zakończyła się dwukrotnym pojawieniem się Jojo, ale tym razem rozbiło się na inne słowo. Co więc oznacza Jojolion i dlaczego twórca serialu, Hirohiko Araki, go wybrał?

Dla Jojo, część 7, Steel Ball Run i część 8, Jojolion, różnią się nieco od innych części serii. W 2005 roku, zaledwie rok po rozpoczęciu, Steel Ball Run został przeniesiony z Weekly Shonen Jump do miesięcznika Ultra Jump, który jest przeznaczony dla starszej grupy demograficznej „Seinen”, a nie młodszej grupy demograficznej „Shonen” WSJ. Historia ewoluowała w tym momencie, aby stać się bardziej złożona i skierowana do starszych odbiorców, co działało dobrze, ponieważ Steel Ball Run był zasadniczo ponownym uruchomieniem serii. W związku z tym Jojo był w stanie jeszcze bardziej wzmocnić dziwność. Część 8 rozpoczęła się w 2011 roku i trwała 10 lat, zanim zakończyła się w sierpniu 2021 roku, pozostając comiesięcznym wydaniem seinen.

Według notatek autora z drugiego tomu mangi, Araki zdecydował się na imię Jojolion po zapoznaniu się z greckim przyrostkiem „-lew”. Używany głównie w słowie „evangelion”, nazwie ewangelii Nowego Testamentu w Biblii, sufiks zaczął oznaczać „ewangelię”, więc Jojolion to dosłownie „Ewangelia Jojo”. W komentarzu autora Araki zastanawia się, czy Neon Genesis Evangelion ma to samo pochodzenie, co oczywiście ma, i prawdopodobnie jest dziś bardziej rozpoznawalny dla słowa „Evangelion” niż jego pierwotne znaczenie. Tytuł nie ma związku z angielskim słowem „Lion”, jak w przypadku dużego kota, i najdokładniej byłby wymawiany jako „jojo-lee-on”.

Czytaj także  Dragon Ball Confirms Trunks is a Better Warrior Without Vegeta

Dlaczego tytuł Jojolion odnosi się do religii?

Jojo wkraczał w nową erę z częścią 8 i miał skupiać się głównie na tematach rodziny i genealogii, będąc o tym, jak grzechy z przeszłości mogą ciążyć na obecnym pokoleniu jak przekleństwo. Jojolion to nie tylko historia Josuke – to historia całej rodziny Joestar/Higashikata, która rzeczywiście cierpi z powodu klątwy. Po raz pierwszy większość drugoplanowej obsady była w jakiś sposób spokrewniona z jego Jojo, a wiele postaci z Jojolion ma przynajmniej takie same pretensje do bycia „Jojo”, jak Josuke. Jojolion ma bardziej epicki ton, a sama długość czasu, w którym trwała (znacznie dłużej niż jakakolwiek inna część serii) oznaczała, że ​​naprawdę spełniała literacką definicję eposu. Tytuł podobny do tradycyjnego eposu wydaje się najbardziej odpowiedni.

Chociaż niektórzy mogą powiedzieć, że tytuły nie mają większego znaczenia, jasne jest, że Araki poświęcił wiele uwagi temu, co chciał nazwać Dziwaczną przygodą Jojo, część 8. Jojolion może nie znaczyć wiele na pierwszy rzut oka, ale kiedy zrozumie się uzasadnienie tego , trudno kwestionować jego decyzję.

Dalej: Najgorszy złoczyńca Jojo’s Bizarre Adventure zmarł i potajemnie został bohaterem

By Jan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *