Ostrzeżenie! Zawiera spoilery dotyczące rozdziału 8 Ginki i Glüny! Magazyn manga Shonen Jump ma reputację bezlitosnego anulowania nowych serii, zanim będą miały szansę wyrobić sobie markę, ale jeden nowy tytuł próbuje tego uniknąć w genialny sposób. Ta seria mangi, Ginka & Glüna autorstwa Shinpei Watanabe, jest jedną z najnowszych serii Shonen Jump z zaledwie 8 rozdziałami. Ale biorąc pod uwagę, jak szybko Shonen Jump odwołuje ostatnio serie, dobrze, że wcześnie podejmuje środki ostrożności.

Częstotliwość, z jaką Shonen Jump anulował mangę, doprowadziła do powstania koncepcji „Under 19 Club”, czyli grupy mang, która nie miała nawet szansy dotrzeć do 19 rozdziałów serializacji. I chociaż wiele nowych mang anulowanych w tym roku mogło działać przez ponad 19 rozdziałów, Shonen Jump wciąż bezlitośnie wycinał serie, zanim mieli szansę osiągnąć swój krok. Magazyn anulował 6 serii w ciągu ostatnich 6 miesięcy, a tylko jednej z nich, Doronowi Dororonowi, pozwolono osiągnąć ponad 30 rozdziałów. Często oznacza to, że te mangi muszą zakończyć swoją główną fabułę po tym, jak właśnie przeszły wystarczającą ekspozycję, aby wprowadzić czytelników w jej scenerię i postacie. Prowadzi to do bardzo niezadowalających zakończeń, co z kolei sprawia, że ​​​​czytelnicy są mniej skłonni do zaryzykowania zainwestowania w jakąkolwiek nową serię wydaną przez Shonen Jump. Ginka & Glüna próbują przerwać to błędne koło.

W ciągu 8 wydanych rozdziałów Ginka i Glüna w większości unikali jawnego budowania świata, zamiast tego starali się jak najszybciej przedstawić fabułę i postacie. To podejście do opowiadania najlepiej ilustruje zabawny moment z najnowszego rozdziału. W rozdziale 8 nowa postać, Hugin, ma zamiar wystrzelić pocisk w kierunku bohatera Glüny i zaczyna wyjaśniać historię i techniczne działanie światowego systemu magii. Ale ich bliźniak przerywa im, mówiąc: „Przejdź do właściwej części!” W tym momencie Hugin po prostu odpala ich atak. To zabawna interakcja między postaciami, która służy również temu, aby nie grzęznąć zbytnio historii w wyjaśnieniach jej systemu magicznego.

Czytaj także  Druga część Chainsaw Man właśnie odwróciła największą tajemnicę pierwszej części

Ginka & Glüna uczy się na błędach swoich poprzedników

Ginka i Gluna pomijają wyjaśnienie

Jest to rodzaj usprawnionego podejścia, którego brakowało wielu ostatnio anulowanej mandze Shonen Jump. Unikając ekspozycji na rzecz posuwania fabuły dalej, Ginka & Glüna ułatwia czytelnikom zainwestowanie w bohaterów i historię oraz sprawia, że ​​każdy rozdział jest zabawną i ekscytującą lekturą. To sprawia, że ​​serial wyróżnia się na tle konkurencji i zmniejsza prawdopodobieństwo anulowania, zanim będzie miał szansę opowiedzieć całą historię.

Oczywiście ta strategia może się nie powieść, a Ginka i Glüna i tak mogą trafić do klubu do lat 19. Ale jeśli tak się stanie, przynajmniej będzie miał szansę pokazać czytelnikom więcej siebie niż inne serie, które skupiały się bardziej na konfiguracji we wczesnych rozdziałach. Jeśli jego podejście do opowiadania historii pozwoli Gince i Glünie przetrwać dłużej w bezwzględnym świecie mangi Shonen Jump, może to stanowić przykład dla innych nowych mang, jeśli chcą również przetrwać.

Dalej: VIZ ogłasza ekskluzywną ofertę Manga Digital na wiosnę 2023 roku

Ginka & Glüna Rozdział 8 jest dostępny do przeczytania w Viz Media.

By Jan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *