To znowu ta pora roku. Odłóżcie nadmuchiwane wiedźmy i wyjmijcie swoje indyki i choinki: teraz, gdy Halloween się skończyło, nadszedł czas, aby rozpocząć przygotowania do Święta Dziękczynienia i Bożego Narodzenia. Jednym ze sprawdzonych sposobów na wprawienie się w świąteczny nastrój jest owinięcie się kilkoma kocami, zajęcie miejsca przed telewizorem i obejrzenie klasycznego świątecznego filmu.

Przez lata Hollywood nakręciło setki filmów o tematyce świątecznej, ale niektóre wyróżniają się jako klasyki gatunku. Ponieważ motyw świąteczny jest tak luźny, istnieje wiele rodzajów filmów, które go obejmują, od ciepłych filmów romantycznych, przez komedie akcji, po musicale z piosenkami i tańcami i wszystko pomiędzy. Oto niektóre z najbardziej ukochanych filmów na Święto Dziękczynienia i Boże Narodzenie oraz miejsca, w których można je obejrzeć tej zimy.

Klasyczne filmy na Święto Dziękczynienia

Najważniejsze zdjęcia

Święto Dziękczynienia ma zwykle krótki koniec kija, jeśli chodzi o filmy świąteczne, a Boże Narodzenie kradnie całą chwałę. Jednak nadal istnieje kilka klasyków, które możesz obejrzeć, aby poczuć ducha Święta Dziękczynienia w tym miesiącu. Pierwsza to wyreżyserowana przez Johna Hughesa komedia Samoloty, pociągi i samochody (1987). Po tym, jak zamieć odwraca jego lot, zestresowany biznesmen Neal (Steve Martin) stara się dotrzeć do domu na czas, aby świętować Święto Dziękczynienia z rodziną. Podróżuje z irytującym Delem (John Candy) w serii zabawnych porażek. Film można przesyłać strumieniowo na Paramount +, The Roku Channel i Tubi.

Innym bardzo szanowanym filmem jest Zapach kobiety (1992), w którym uczeń szkoły przygotowawczej Charlie (Chris O’Donnell) podejmuje tymczasową pracę w weekend Święta Dziękczynienia, aby opiekować się porywczym, emerytowanym weteranem o imieniu Frank (Al Pacino, który wygrał Oscara dla najlepszego aktora za tę rolę). Film jest dostępny do wypożyczenia na większości platform VOD. Jeśli masz ochotę na coś nieco mroczniejszego, slasher Blood Rage z Święta Dziękczynienia z 1987 roku jest transmitowany na Tubi.

Czytaj także  Środa: Obrazy zza kulis ujawniają sposób animacji

Klasyczne stare filmy świąteczne

To jest wspaniałe życie Obrazy radiowe RKO

Czasami starsze klasyki świąteczne są pomijane na rzecz nowszych filmów. Jednak fakt, że pozostają one dość popularne przez tak wiele dziesięcioleci, świadczy o tym, jak wspaniałe są. Być może tej zimy wszyscy powinniśmy poświęcić trochę czasu na ponowne obejrzenie jednego z tych klasycznych świątecznych filmów. Najbardziej znanym z nich jest To wspaniałe życie (1946), często uważany za najwspanialszy film bożonarodzeniowy, jaki kiedykolwiek powstał, iw rzeczywistości jeden z najwspanialszych filmów wszechczasów. Wyreżyserowany przez Franka Caprę, jednego z najbardziej wpływowych reżyserów klasycznego Hollywood, film skupia się na przygnębionym George’u Baileyu (Jimmy Stewart) i aniele wysłanym, by przekonać George’a, by nie popełniał samobójstwa w Wigilię Bożego Narodzenia. Można go obejrzeć w Prime Video i Hoopla.

W Miracle on 34th Street (1947) dyrektor imprezy Doris ( Maureen O’Hara ) zatrudnia mężczyznę, który będzie pełnił rolę Świętego Mikołaja w domu towarowym podczas wakacji, ale wkrótce zaczyna myśleć, że może to być prawdziwy Kris Kringle. Film zdobył trzy Oscary, kiedy został wydany i jest dostępny do wypożyczenia na większości platform VOD.

Musical White Christmas (1954) opowiada o grupie śpiewaków i tancerzy (kierowanej przez Binga Crosby’ego), która wraca do domu z II wojny światowej i zaczyna zakochiwać się w kobiecej grupie performerskiej (prowadzonej przez Rosemary Clooney, prawdziwe życie George’a Clooneya). ciotka). Film wyreżyserowany przez Michaela Curtiza (Casablanca, Przygody Robin Hooda) i nazwany na cześć klasycznej świątecznej piosenki Crosby’ego „White Christmas” jest dostępny w serwisie Netflix.

Nowoczesne świąteczne klasyki

Chevy Chase jako Clark Griswold w czapce Mikołaja w Święta Bożego Narodzenia Warner Bros.

Ostatnie kilka dekad to naprawdę złoty wiek dla filmów bożonarodzeniowych, z dziesiątkami wystarczająco dobrych, by znaleźć się na tej liście. Oto niektóre z najpopularniejszych filmów świątecznych ostatnich dziesięcioleci.

Jednym z najbardziej lubianych obecnie filmów bożonarodzeniowych jest A Christmas Story (1983), złożony z komediowych winiet o śmiesznych porwaniach rodziny Parkerów w okresie Bożego Narodzenia. Jest dostępny do transmisji na HBO Max. W Opowieść wigilijna Muppetów (1992) Ebenezer Scrooge (Michael Caine) poznaje prawdziwe znaczenie Bożego Narodzenia od ukochanej obsady Muppetów, w tym Kermita Żaby jako Boba Cratchita, Szczura Rizzo i Wielkiego Gonzo jako komediowych narratorów i nie tylko. Jest dostępny do przesyłania strumieniowego na Disney +.

Czytaj także  David Harbour oferuje aktualizację Stranger Things sezon 5 i rozmowy Hopper's Fate

W National Lampoon’s Christmas Vacation (1989) występuje Chevy Chase jako ojciec, który desperacko chce urządzić idealne święta Bożego Narodzenia dla swojej rodziny, ale sprawy nigdy nie idą po jego myśli. Jest dostępny do wypożyczenia na większości platform VOD. Innym bardzo popularnym filmem, którego akcja rozgrywa się w Boże Narodzenie, jest Kevin sam w domu (1990). W tej komedii rodzina wyjeżdża na świąteczne wakacje, ale zapomina zabrać ze sobą ośmioletniego syna Kevina (Macaulay Culkin). Kiedy dwóch włamywaczy (Joe Pesci i Daniel Stern) próbuje włamać się do jego domu, Kevin musi użyć serii pomysłowych pułapek, aby udaremnić włamywaczy, dopóki jego rodzice nie wrócą do domu. Film i jego kontynuacje można oglądać w serwisie Disney+.

Oprócz tych świątecznych zszywek, kilka innych filmów bożonarodzeniowych pozostaje stosunkowo popularnych. Jeśli chodzi o komedie bożonarodzeniowe, na Disney+ można oglądać „Świętego Mikołaja” Tima Allena (1994), „Elf” Willa Ferrella (2003) w HBO Max, a „Scrooged” Billa Murraya (1988) i „Zły Mikołaj” Billy’ego Boba Thorntona (2003) to do wypożyczenia na VOD. Komedia romantyczna To właśnie miłość (2003) jest emitowana w Fubo, DirecTV i Showtime.

Świąteczny horror Krampus (2015) jest dostępny na Peacock. The Christmas Chronicles (2018), w którym Święty Mikołaj (Kurt Russell) zabiera młodą Kate i Teddy’ego Pierce’a na magiczną przygodę, jest dostępny na Netflix. Porywająca rodzinna komedia Arnolda Schwarzeneggera Jingle All the Way (1996) jest emitowana w DirecTV i Starz. I wreszcie komedia Tima Allena i Jamiego Lee Curtisa Christmas with the Kranks (2004) jest dostępna na Hoopla.

Animowane klasyki świąteczne

Scena z filmu A Charlie Brown Christmas Produkcje filmowe Lee Mendelsona

Gatunek filmów bożonarodzeniowych jest również wyjątkowy pod względem liczby animowanych klasyków. Coroczna tradycja dla wielu, A Charlie Brown Christmas (1965) jest dostępna do transmisji na Apple TV +. W Ekspresie polarnym (2004) młody chłopak znajduje się w magicznej podróży pociągiem na biegun północny; widzowie mogą obejrzeć film w HBO Max. How the Grinch Stole Christmas (2000) Jima Carreya można znaleźć w HBO Max i DirecTV.

Czytaj także  Zdjęcia z 1923 roku ujawniają pierwsze spojrzenie na Harrisona Forda i Helen Mirren w prequelu Yellowstone

The Nightmare Before Christmas (1993), w którym Halloweentown uczy się magii Bożego Narodzenia, jest dostępny na Disney +. Rudolph the Red-Nosed Reindeer (1964), który pokazuje podróż młodego Rudolfa do zostania głównym reniferem Świętego Mikołaja, można obejrzeć na YouTube, podobnie jak Frosty the Snowman (1969).

By Jan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *