studia Marvela

Jesteśmy Iron Manem. W filmie, który niektórzy krytycy nazywają „najbardziej ambitnym filmem, jaki kiedykolwiek znalazł się w National Film Registry”, Iron Man z 2008 roku, wyreżyserowany przez Jona Favreau, z udziałem Roberta Downeya Jr. i Gwyneth Paltrow, stał się pierwszym filmem Marvel Cinematic Universe, który został wybrany do NFR Biblioteki Kongresu w dniu 14 grudnia 2002 r.2, z ogłoszeniem telewizyjnym prowadzonym przez Turner Classic Movies w dniu 27 grudnia.

Jak po raz pierwszy poinformował MovieWeb 15 grudnia, Iron Man MCU znalazł się wśród 25 innych filmów wprowadzonych do amerykańskiego National Film Registry na rok 2022. Filmy są wybierane corocznie do wprowadzenia do National Film Registry na podstawie „ich kulturowego, historycznego lub estetycznego znaczenia dla zachowania dziedzictwa filmowego narodu”, zgodnie z oficjalnym komunikatem prasowym kongresu LOC. Oprócz filmu Tony’ego Starka, który zapoczątkował MCU, inne filmy wprowadzone w tym roku to Kiedy Harry poznał Sally, Carrie, Lakier do włosów, Mała syrenka, Rozwiązane języki, Karnawał Mardi Gras i inne.

Wraz z wprowadzeniem Iron Mana w tym roku dołącza tylko do dwóch innych filmów o superbohaterach, które mają zostać wybrane do zachowania, Supermana Richarda Donnera i Mrocznego rycerza Christophera Nolana. Jednak w przeciwieństwie do godnych uwagi filmów DCEU, film Marvela zajmuje interesujące miejsce w historii superbohaterów jako jeden z pierwszych filmów, który stworzył obszerne kinowe uniwersum z jego postaciami.

Kevin Feige odpowiada na wprowadzenie Iron Mana do amerykańskiego National Film Registry

Kevin Feige Bot w She-Hulk Dystrybucja platformy Disneya

Zgodnie z ogłoszeniem LOC, Kevin Feige, dyrektor kreatywny Marvel Entertainment, prezes Marvel Studios i producent Iron Mana (wraz z Avi Aradem, któremu przypisuje się założenie Marvel Studios), powiedział, że jest zachwycony, że film z 2008 roku, który zapoczątkował Marvel Studios jako codzienna obecność w amerykańskiej kulturze popularnej, znalazł się na liście National Film Registry w 2022 roku jako pierwszy film MCU, który został doceniony w tak znaczący sposób za swój wpływ na przemysł filmowy. Feige powiedział w wywiadzie:

Czytaj także  Jesse Pinkman's El Camino from Breaking Bad Movie Sold at Auction

Iron Man był pierwszym filmem wyprodukowanym niezależnie przez Marvel Studios. To był pierwszy film, nad którym mieliśmy całkowitą kontrolę twórczą i nadzór, i naprawdę było to dla studia przełomem. Wszystkie nasze ulubione filmy to te, które oglądamy w kółko i przy których dorastamy. Myśl, że jesteśmy tutaj, prawie 15 lat po premierze Iron Mana, i umieszczenie go w rejestrze filmowym mówi nam, że przetrwał próbę czasu i że nadal ma znaczenie dla widzów na całym świecie.

By Jan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *