studia Marvela

Każdego roku w grudniu Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych starannie wybiera 25 filmów, które zostaną oficjalnie dodane do wybitnego Narodowego Rejestru Filmów Stanów Zjednoczonych. Filmy, które trafiają do takiego archiwum, są opisywane jako niemal doskonałe rękodzieła, które pozostawiają trwały wpływ nie tylko na cały przemysł filmowy, ale także na amerykańskie dziedzictwo i ludzką kulturę. Wśród tegorocznych zgłoszeń szczególnie jedno wyróżnia się jako prawdopodobnie równie oczekiwane i nieoczekiwane.

Według raportu Empire Online, przebój Iron Man z 2008 roku, który zasadniczo wskrzesił gatunek filmów o superbohaterach/komiksach od samego początku istnienia, ustanowił MCU i bohatersko uratował życie aktora Roberta Downeya Jr., znalazł się w Rejestrze. Fani na całym świecie niewątpliwie oklaskują ten dodatek do kronik historii kina i trudno byłoby kwestionować jego monumentalny wpływ na wiele pokoleń. Oczywiście MCU i ogólnie astronomiczne odrodzenie filmów o superbohaterach nie obyło się bez sprzeciwu ostrzejszych krytyków i wybranej liczby uznanych reżyserów, którzy stanowczo wierzą, że takie filmy nie mają żadnej treści, a nawet nadszarpnęły tradycję tworzenia filmów. Niezależnie od takich opinii, Iron Man jest obecnie historycznie jednym z najbardziej udanych gatunków filmowych.

Trwające dziedzictwo Krajowego Rejestru Filmów

13 filmów, które Hollywood prawdopodobnie przerobi

Inne przełomowe filmy dodane do Rejestru to Kiedy Harry poznał Sally (1989), komedia romantyczna na przestrzeni wieków z udziałem młodego Billy’ego Crystal i Meg Ryan, która dała widzom jedną z najzabawniejszych fałszywych scen seksu w filmie. Animowany klasyk Disneya Mała syrenka (1989), który utorował drogę wielu innym animowanym musicalom, a ostatnio otrzymał remake, również znalazł się na liście.

Do listy dodano także oryginalny musical obozowy Lakier do włosów (1988) w reżyserii Johna Watersa, oryginalną filmową wersję Carrie (1967) na podstawie książki Stephena Kinga, film neo-noir blaxploitation Superfly (1972) z Ronem O’Nealem w roli głównej , Titicut Follies (1976), który był przejmującym opisem warunków życia w więzieniu stanowym Massachusetts dla obłąkanych przestępców, oraz Cyrano de Bergerac (1950), za który Jose Ferrer został pierwszym latynoskim aktorem, który zdobył Oscara w kategorii najlepszy aktor . Najstarszym filmem na liście, który miał zostać dodany w tym roku, był fragment kroniki filmowej z 1898 roku przedstawiający paradę karnawałową Mardis Gras w Nowym Orleanie, który zaginął, a później został znaleziony w muzeum w Holandii.

Czytaj także  Home Alone Takes The Top Spot on Disney+ Streaming Chart

Pełną listę zgłoszonych filmów można zobaczyć tutaj. Od tego roku do Krajowego Rejestru Filmów Stanów Zjednoczonych dodano 850 filmów, które mogą obejmować wszelkiego rodzaju gatunki filmowe, od dramatów, przez filmy dokumentalne, po musicale i eksperymentalne filmy studenckie. W ramach zobowiązania do jeszcze większej dywersyfikacji, wiele filmów przesłanych w tym roku było również reżyserowanych przez kobiety, mniejszości i osoby LGBTQ+.

By Jan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *