Wściekłość. Nieskrępowana, niekończąca się wściekłość napędza niezliczone fora, podcasty i filmy, które codziennie odwiedzają grupy samozwańczych „incelerów”. Frakcje tych mężczyzn w Internecie kierują swój gniew na kobiety, zmarginalizowane grupy, a nawet innych mężczyzn, przez których czują się wykastrowani przez nienawiść w tak nieubłaganej nieskończoności, że wydaje się to niemal farsą samą w sobie. Bardzo nie jest.

Incel lub „mimowolny celibat” opisuje członków subkultury internetowej, którzy za swoje romantyczne i seksualne frustracje obwiniają zewnętrzną demografię, zwykle kobiety. Często pobudzani przez poważną niepewność i poczucie nieudolności, ci mężczyźni zaczynają w dół rurociągu poprzez strony w witrynach takich jak Facebook, Reddit i 4chan, szukając społeczności wśród użytkowników o podobnych doświadczeniach do ich własnych. Połączenie nieadekwatności i męskiego uprawnienia prowadzi do radykalizacji poprzez przekonania ekstremistyczne, a wyniki są jasne, odrażające i katastrofalne. Według ostatnich badań użytkownicy rutynowo zachęcają do napaści na kobiety w wielu formach, a liczne akty przemocy są bezpośrednio powiązane z tworzeniem grup nienawiści.

Ponieważ te ekstremistyczne poglądy stają się coraz bardziej powszechne, nic dziwnego, że sztuka stała się jedną z pierwszych linii obrony w odpowiedzi na ten narastający problem. Rok 2022 to pierwszy rok, w którym komentarze na temat kultury incelowej znalazły taki punkt widzenia w popularnych mediach, takich jak Batman, Don’t Worry, Darling i She-Hulk, a typowa oś czasu w Hollywood daje pewną perspektywę dla wspólnego wątku incelowania złoczyńców w 2022 roku.

Ponieważ projekty te są opracowywane głównie w 2020 i 2021 r., pandemia zwiększyła interakcję online i poprawiła widoczność niektórych nierówności społecznych wymagających reformy. Jednocześnie coraz bardziej rozpowszechnił się opór wobec tych wezwań do postępu. Chociaż niekoniecznie był to ruch incelowy, atak z 6 stycznia na Kapitol był jednym z najbardziej nagłośnionych incydentów wywołanych przez internetowe grupy nienawiści i konspiracji.

Chociaż niektóre z tych projektów mogą być dla niektórych niepoważne, skala odbiorców oglądających te media świadczy o ich ogólnym wpływie. To, w jaki sposób Batman, Don’t Worry, Darling i She-Hulk różnią się swoim przesłaniem, sposobem wyrażania go i kto stoi za ich dostarczeniem, jest niezbędne do zrozumienia, dokąd może zmierzać społeczeństwo w odpowiedzi na incel kulturę.

Człowiek-zagadka podsyca nienawiść i terroryzm domowy

Paul Dano jako Człowiek-zagadka w Batmanie

Batman był pierwszym w roku, który skupił się na złoczyńcach z 2022 roku, jednak jest to film wyreżyserowany przez mężczyznę o męskiej postaci, która uczy się odróżniać się od retoryki kultury incel. Film przedstawia Bruce’a Wayne’a na początku swojego życia pod maską, cień miliardera filantropa, którego zwykle widzimy w akcji na żywo. Jest to uszkodzony, udręczony Bruce Wayne, który wykorzystuje Batmana jako ujście dla swoich wysiłków, aby odwrócić przestępczą działalność Gotham City.

Czytaj także  Daredevil: Born Again Signs on Arrowverse Writers Jill Blankenship and Grainne Godfree

Na początku filmu przewodnią mantrą Bruce’a dla Batmana jest jedno: zemsta. Jego obietnicą dla złoczyńców w Gotham jest to, że zapewni zemstę i użyje tego pomysłu do zaszczepienia strachu. Jest to ideologia, która ironicznie inspiruje Człowieka-Zagadkę do podejmowania ekstremistycznych działań, zdobywania zwolenników w celu terroryzowania miasta.

Okazuje się, że zarówno Bruce, jak i Człowiek-zagadka zostali osieroceni przez Gotham i chociaż ich finansowe wychowanie było znacznie inne, emocjonalna udręka ich strat jest wyraźnie podobna. Z tego powodu ważne jest, aby postać Bruce’a nadal była nawiedzana przez utratę rodziny. Kluczową różnicą między Batmanem a Człowiekiem-Zagadką jest to, że Bruce nadal wierzy w Gotham City, kierując się pełną nadziei ideologią Thomasa Wayne’a.

Paul Dano jako Człowiek-zagadka z taśmą klejącą w „Batman”.

Riddler Matta Reevesa porusza kwestię niebezpieczeństwa męskiej wściekłości, która przyczynia się do radykalizacji. W swojej książce When Boys Become Boys, dr Judy Chu z Uniwersytetu Stanforda, mówi, że mężczyzn „uczy się ukrywać wrażliwe emocje, takie jak smutek, strach i ból, które sugerują słabość i są stereotypowo kojarzone z kobiecością”, zatem wynikającą z nich reakcją emocjonalną jest gniew. . Jak widać z obserwacji online Człowieka-Zagadki, wielu incelów czerpie poczucie wspólnoty z ich wspólnej frustracji związanej z okolicznościami, pogłębiając swoją indoktrynację w myślenie ekstremistyczne.

Co więcej, prawie cały zasiedziały establishment Gotham wydaje się być skorumpowany, co prowadzi do wyścigu burmistrzów, w którym Bella Real prowadzi kampanię prawie całkowicie opartą na zlikwidowaniu wpływu przestępczości na miasto. Podczas gdy sam Człowiek-Zagadka łapie i zabija kilku sprawców korupcji w Gotham, cały Człowiek-Zagadka zbiera się pod koniec filmu w jednym celu: zabójstwie Belli Real. Nie tylko jest jedyną ofiarą całkowicie niewinną jakiegokolwiek wykroczenia (właściwie zgadzając się ze stanowiskiem Człowieka-Zagadki przeciwko korupcji), ale jest też czarną kobietą atakowaną przez grupę białych mężczyzn.

Rezultatem tych wydarzeń jest zmiana wiodącej ideologii Bruce’a jako Batmana, że ​​musi on opowiadać się za czymś więcej niż zemstą, większym niż gniew, który prowadzi do niczego poza większym bólem. Jego zdolność do wzbudzania nadziei jest większa niż zdolność do wzbudzania strachu.

Czytaj także  Ujawniono streszczenie Acolyte, seria Gwiezdnych wojen będzie podążać za byłym padawanem

Don’t Worry Darling oferuje zwrot w incelach w dystopii

harry-styles-nie martw się-kochanie-funkcja Zdjęcie za pośrednictwem Warner Bros.

Thriller psychologiczny Don’t Worry, Darling zaskoczył widzów własnym zwrotem akcji: Alicja Florence Pugh odkrywa, że ​​cała społeczność Victory jest symulacją prowadzoną przez mężczyzn nastawionych na potwierdzenie ról płciowych z lat pięćdziesiątych. Mężczyźni w filmie podążają za pseudonaukowym żargonem, do którego powracają mizoginiści, by protestować przeciwko postępowi w kierunku równości. Reżyserka Olivia Wilde powiedziała, że ​​oparła głównego antagonistę filmu, Franka Chrisa Pine’a, na incelowskim figurancie Jordanie Petersonie. Zaczerpnęła również z przekonania incelów, że „społeczeństwo ich teraz okradło – że idea feminizmu działa przeciwko naturze i że musimy wrócić na właściwe miejsce”.

Filmowi udaje się zbadać, jak groźne i niepokojące może być życie jako kobieta otoczona tak niebezpiecznymi ideologiami. Dla ludzi, którzy znają prawdę o Projekcie Zwycięstwa, społeczność funkcjonuje jak kult. Frank jest zarówno opiekunem społeczności, jak i niemal deifikowanym przywódcą, dosłownie wygłaszającym codzienne kazania, które później ujawniają się jako odcinki podcastów. Nie martw się, Darling bada, w jaki sposób te jadowite poglądy są agresywną odpowiedzią na męską kruchość, z Jackiem Harry’ego Stylesa, który czuje się wykastrowany przez jego niezdolność do zapewnienia finansowego w jego związku z Alice w prawdziwym świecie, która jest chirurgiem. Czuje się uprawniony do pewnego upragnionego stylu życia i zamiast podejmować konstruktywne kroki, aby do niego podejść, atakuje, pozbawiając Alice autonomii cielesnej i przejmując całkowitą kontrolę nad jej życiem.

She-Hulk wskazuje na hipokryzję niektórych fanów

ona-hulk-odcinek-7-josh-disney-plus Obraz za pośrednictwem Disney+

Wreszcie możemy śmiać się z niektórych śmiesznie okropnych poglądów, jakie mają ci ludzie. Od momentu wydania She-Hulk wydawała się być skazana na fale mizoginistycznej krytyki ze strony części fanów Marvela, którzy niesprawiedliwie oceniają produkty kierowane przez kobiety. Odpowiedź programu? Użyj meta, przełamujących czwartą ścianę struktur narracyjnych Jennifer Walters, aby skomentować opowiadaną historię i odpowiadać mizoginistom w czasie rzeczywistym.

Jednak w samym serialu Jen z Tatiany Maslany staje również przed własną rękawicą incelerów, którzy starają się zniszczyć jej wizerunek i zdyskredytować jej reputację. Gromadząc się na stronie o nazwie „Intelligencia”, która wyraźnie miała być alegoryczną kombinacją Reddit i 4chan, grupa internetowych mężczyzn próbuje kpić, zawstydzać i podważać moce Jen, nawet kradnąc próbkę jej krwi.

Czytaj także  That ‘90s Show Star Reyn Doi Appreciated Mila Kunis’ Kindness on Set

To, co She-Hulk robi w swoim przekazie nawet lepiej niż Nie martw się, kochanie, to portret mężczyzn na stronie. Nie martw się, Darling’s Jack jest poddawany estetycznemu remontowi jako jego prawdziwe ja. Ma tłuste włosy, niedoskonałą skórę i źle dopasowane ubranie, a podstawowym przesłaniem jest to, że istnieje „wygląd” na niebezpiecznie mizoginicznego mężczyznę. W rzeczywistości wielu mężczyzn, którzy pasują do powszechnych standardów piękna, wyznaje te szkodliwe światopoglądy, a mężczyźni nie są automatycznie okropni, jeśli nie przestrzegają tych standardów. Natomiast She-Hulk przyjmuje bardziej ugruntowane podejście. Mężczyzna, którego Jen spotyka na weselu, Josh, wydaje się być wszystkim, czego szuka, ale w rzeczywistości jest kolejnym członkiem internetowej grupy planującej jej upadek. To wstrząsające przypomnienie, jak dobrze niektórzy mężczyźni potrafią ukryć swoje niebezpieczne perspektywy w prawdziwym świecie.

Spektakl skutecznie satyryzuje błędne i szkodliwe poglądy tych grup incelowych, jednocześnie odnosząc się do pewnych scenariuszy z odpowiednią wagą, takich jak Jen nękana przez mężczyzn samotnie na parkingu w nocy. To wyreżyserowany przez kobietę spektakl o kobiecych przeżyciach, który poprzez komedię skutecznie rozbraja mizoginistyczną retorykę, czyniąc ją nieskuteczną.

Więc jakie to ma znaczenie?

Charlie Cox jako śmiałek w she-hulk Obraz przez Marvel

Reprezentacja historii i doświadczeń ma znaczenie. Mówienie o problemie może często zmniejszyć piętno strachu wokół niego, a media, które konsumujemy, mają większy wpływ na nasze myślenie, niż ludzie często sądzą. Jednym z punktów dyskusji, do którego incelowie mają tendencję do powracania w tych dyskusjach, jest pewna odmiana „Cóż, te projekty po prostu oczerniają wszystkich mężczyzn i tradycyjne przejawy męskości”, gdy wyraźnie tak nie jest. Komisarz Gordon, Alfred, Bruce, Pug, Wong, a przede wszystkim Matt Murdock są wyraźnymi pozytywnymi przykładami mężczyzn, którzy wyrażają swoją męskość w powszechnie tradycyjny sposób. Jednak definiowanie własnej męskości poprzez zdolność do sprawowania władzy nad innymi, zwłaszcza tymi z grup marginalizowanych, jest problemem, którego nie mogą pojąć. Zakłócanie systemów, które prowadzą do zdobycia władzy przez te grupy, ma kluczowe znaczenie dla budowania bezpieczniejszego i milszego świata.

By Jan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *