Pionier branży anime, Yuji Nunokawa, który założył bardzo wpływowy, potężny dom produkcyjny animacji, Studio Pierrot, znany z Naruto i Bleach, zmarł w niedzielę 25 grudnia 2022 r. W Japonii. Miał 75 lat. Oficjalna przyczyna śmierci nie została jeszcze ogłoszona.

W poście na Twitterze z 26 grudnia 2022 r. Studio Pierrot potwierdziło, że Nunokawa zmarł dzień wcześniej, a także wyraziło smutek z powodu jego śmierci i dodało, że jego „przywództwo, zaangażowanie i pasja” ogólnie w firmie i anime , w szczególności byłoby „bardzo brakowało”. W poście ogłoszono, że rodzina Nunokawy planuje prywatne nabożeństwo żałobne i ma nadzieję, że opinia publiczna uszanuje ich prywatność w tym czasie straty, ale samo studio przygotowuje własne „pożegnanie” w późniejszym terminie.

Powszechnie uważany zarówno przez profesjonalistów, jak i fanów za jedną z najważniejszych osób, które wywarły wpływ na rozwój współczesnego anime, Nunokawa był zaangażowany w przemysł anime od 1967 roku, kiedy to niedawny wówczas absolwent Japan Design School rozpoczął pracę jako animator pracujący z takimi legendami jak „ ojciec mangi” Osamu Tezuka z Mushi Production i pionier anime Tatsunoko Production. W 1979 roku, gdy przemysł anime się rozwijał, Nunokawa założył własną firmę zajmującą się produkcją anime – Studio Pierrot. Jednym z jej pierwszych projektów był Creamy Mami, Magic Angel, który pomógł ustanowić i ujednolicić ścisły związek między anime a muzyką. Kolejny z jego hitów Saber Rider and the Star Sheriffs pomógł zapoczątkować gatunek anime, który ostatecznie stał się znany jako mecha. Dziś studio znane jest z adaptacji ogromnych serii Shonen Jump, takich jak Naruto, Bleach, Tokyo Ghoul i Black Clover.

Nonukawa wyprzedził grę

Podczas gdy Nunokawa i Studio Pierrot zaczęły się jak wiele innych nowicjuszy produkcji anime. Dzięki swojemu wczesnemu doświadczeniu w branży Nunokawa zrozumiał intymny związek między anime i mangą, zwłaszcza w środowisku biznesowym zbudowanym na „międzyplatformowej” integracji zabawek, mangi i anime. Pod względem wpływów Nunokawy Studio Pierrot jest znane z wielu popularnych adaptacji mangi, zwłaszcza tytułów mangi Shonen Jump. Adaptacje Studio Pierrot Naruto, Yu Yu Hakusho, Bleach, Black Clover, Boruto i Tokyo Ghoul nie tylko wyróżniają się jako jedne z najlepszych i najpopularniejszych seriali anime Studio Pierrot. Dzięki popularności, jaką cieszyły się te anime za granicą, Nunokawa odegrał kluczową rolę w ekspansji przemysłu anime na arenie międzynarodowej, a także pomógł rozluźnić dawną koncentrację branży na rynku krajowym. Za swoją pracę w tym zakresie Nunokawa został uhonorowany Nagrodą Komisarza ds. Kultury Japońskiej Agencji ds. kultura japońska za granicą. Nunokawa jest jednym z niewielu twórców anime lub mangi, którzy otrzymali ten zaszczyt.

Czytaj także  Sasuke Finally Returns To Action In Boruto (But It's Too Late)

Wpływ Nunokawy był odczuwalny nie tylko w Studio Pierrot. Yuji Nunokawa pełnił również przez kilka lat funkcję prezesa Stowarzyszenia Animacji Japońskiej – wiodącej organizacji japońskiej branży animacji. Mówił również szeroko o przemyśle anime, w tym kilka okresów zerwania jako profesor wizytujący w college’u animacji i projektowania. Jako założyciel Naruto i Bleach’s Studio Pierrot, Yuji Nunokawa

Więcej: Najlepsze podziękowania dla Hunter x Hunter’s Return od twórców mangi

Źródło: Studio Pierrot (za pośrednictwem Twittera), Anime Network News (1), (2), Japan Cultural Affairs Agency

By Jan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *