W obsadzie pełnej wyjątkowych i kultowych postaci nikt z ekipy Cowboy Bebop nie jest bardziej osobliwy niż Radical Ed. Podczas gdy fani serialu kochają ją za jej dzikie wybryki z Ein, niecodzienny haker był w rzeczywistości oparty na wybitnym członku personelu.

Edward Wong Hau Pepelu Tivruski IV lub, jak jest bardziej znana, Ed, był ostatnim, ale nie mniej ważnym członkiem ekipy Bebopa. Jest także połączeniem wielu tropów telewizyjnych używanych przez maniaków. Ekscentryczny i dziwaczny, niezdarny i naiwny, ale „sprytny jak bicz”. Była kwintesencją nerda. Co więcej, jako członek zespołu, którego członkowie nieustannie przesuwają granice tego, co jest moralnie słuszne, Ed był stałym przewodnikiem dla innych członków ekipy Bebopa, Jeta, Spike’a i Faye, że bycie dobrym, czynienie dobra i „zarabianie” są nie są wzajemnie ograniczone. Jak się okazuje, niecodzienna osobowość Eda nie była przypadkową cechą wymyśloną przez jednego ze scenarzystów serialu. Opiera się raczej na dziwactwach cenionego członka zespołu tworzącego treści serialu.

Podczas panelu dyskusyjnego w czerwcu 2003 roku, omawiającego amerykańską premierę Cowboy Bebop: The Movie, reżyser Shinichiro Watanabe ujawnił, że inspiracją dla Eda była dyrektorka muzyczna i kompozytorka serialu, Yoko Kanno. Ed, czyli idea Eda, powstał na długo przed tym, zanim ktokolwiek wiedział, że powstanie projekt Cowboy Bebop. Według Watanabe pracował z Kanno przy serialu animowanym Macros Plus, w którym udowodniła, że ​​​​może zapewnić „eklektyczną” wizję produkcji. Jednak to jej dziwactwa naprawdę wzbudziły jego zainteresowanie; do tego stopnia, że ​​​​zaczął myśleć o tym, jak mógłby „umieścić ją jako postać” w swojej następnej serii. Tą „następną serią” był Cowboy Bebop. Na szczęście Bandai, producenci serialu, dali Watanabe pełną twórczą kontrolę nad tym, jaka powinna być historia Cowboya Bebopa i jakie postacie powinny w niej występować, o ile ma mnóstwo statków kosmicznych. Dysponując taką swobodą artystyczną, Watanabe miał idealne warunki do stworzenia postaci wzorowanej na Kanno, którą zatrudnił jako dyrektora muzycznego serialu i wykreowania dla niej roli w fabule. Tą rolą był Ed.

Czytaj także  10 Celebrities You Didn't Know Dubbed Anime

Yoko Kanno była idealnym modelem dla Eda

Opis Watanabe, jak powstał Ed i na kim się wzorowała, został potwierdzony przez projektanta postaci, Toshiro Kawamoto. W swojej książce Cowboy Bebop Illustration – The Wind Kawamoto omówił, w jaki sposób jego oryginalny projekt dla Eda w Cowboy Bebop polegał na uczynieniu hakera chłopcem. Później, jak pisze Kawamoto, Watanabe powiedział mu, że chce, aby Ed była dziewczyną wzorowaną na Kanno. W rezultacie przeredagował Eda w dużej mierze w oparciu o obserwacje Kanno jego i Watanabe. Jak przyznaje Kawamoto, na tym etapie Ed stał się dziewczyną.

Rysunek Eda autorstwa Kawamoto nie jest jedynym aspektem odzwierciedlającym Kanno. Rzeczywiście, Watanable starała się, aby w serialu odgrywała dziwaczne nawyki, które osobiście widział u Kanno, takie jak „tarzenie się po podłodze”, robienie dziwnych rzeczy i czasami „wydawanie dziwnych” dźwięków. Jak każdy widz Cowboy Bebop wie, oprócz innych dziwnych nawyków, Ed naprawdę lubi tarzać się po ziemi i wydawać dziwne dźwięki. Podobnie, szeroki zakres umiejętności twórczych Kanno w zakresie muzyki, zademonstrowany w ścieżce dźwiękowej Cowboya Bebopa, znajduje odzwierciedlenie w serialu dzięki nieziemskim umiejętnościom Eda z komputerami. Watanabe był wyraźnie na czymś, włączając Kanno jako Eda. Pomimo swojego dziwnego zachowania, podobnie jak Kanno, Ed stał się jednym z najbardziej ukochanych elementów Cowboy Bebop.

Dalej: Jak zakazany odcinek Cowboya Bebopa przypadkowo stał się wzruszającym hołdem

Źródło: Archiwum internetowe

By Jan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *