Anime Pokémon zadebiutowało w Japonii w 1997 roku, więc rok 2022 oznacza 25 lat dążenia Asha do zostania najlepszym. Większość fanów dowiedziała się w ten weekend, że Ash w końcu odebrał główną nagrodę w najnowszych japońskich odcinkach, ale dlaczego zajęło to ponad dwie dekady?

Anime można tworzyć z wielu różnych powodów; niektóre są adaptacjami popularnych serii manga, takich jak Dragon Ball, i po prostu opowiadają tę historię w animowanej formie, dodając muzykę, kolor i ruch. Niektóre są tworzone najpierw jako anime, jak Cowboy Bebop, i mają na celu opowiedzenie jednej historii od początku do końca. Ale jest jeszcze jeden rodzaj anime, który zwykle nie cieszy się dużym szacunkiem, a jest nim promocyjne anime powiązane. Seria taka jak Pokémon nie jest tworzona, ponieważ jest adaptacją popularnej mangi lub dlatego, że jest jakaś paląca historia, którą trzeba opowiedzieć; anime Pokémon, podobnie jak wiele innych, istnieje, aby rozszerzyć zasięg całej serii Pokémon, ucząc dzieci, czym są Pokémony i zachęcając do sprzedaży zabawek, pluszaków i tak, także oryginalnych gier wideo.

Chociaż serial tworzony głównie w celu promocji jest generalnie lekceważony, nie jest z natury mniej artystyczny w żaden sposób, a tego rodzaju seriale mogą być równie dobre. W końcu Cowboy Bebop został stworzony, by sprzedawać zabawki do statków kosmicznych; w końcu nie jest tak różowo. Jednak Pokémon był takim fenomenem w chwili premiery, że wszystko, co było związane z tą wczesną erą, natychmiast stało się ikoną – Pikachu, Charizard, a nawet sam Ash. Ash i ogólnie anime Pokémon były szalenie popularne wszędzie tam, gdzie zadebiutowała seria. Pierwotnie serial miał trwać około 80 odcinków, co zajęłoby około półtora roku i zakończyło się turniejem Indigo League. Jednak w wyniku incydentu z napadem Porygona nastąpiło 4-miesięczne opóźnienie w harmonogramie emisji, a pierwszy film o Pokémonach, Mewtwo Strikes Back, również został znacznie przesunięty. Incydent uczynił Asha i anime kamieniem probierczym popkultury, parodiowanym w programach od The Simpsons po South Park .

Czytaj także  A One-Punch Man Monster Holds The Answer To The Series' Biggest Mystery

Ash stał się zbyt duży, by wygrać

Ponieważ Ash jest teraz tak kultową postacią wśród bohaterów anime, jak Goku z Dragon Ball czy Sailor Moon, nagle nie miało sensu kończenie anime Ligą Indygo. Opóźnienie przesunęło koniec łuku League z powrotem do 1999 roku, wystarczająco blisko planowanych wydań Gold i Silver (listopad 1999 w Japonii), że sensowne było po prostu… utrzymanie Asha na czele. Był popularny i nadal technicznie nie osiągnął swojego celu, a anime miałoby 10 miesięcy między bitwą Asha w Lidze a wydaniem gier Johto, więc łuk Pokémon Orange Islands narodził się, aby wypełnić czas i drażnić Johto. Dali nawet Ashowi Kulę GS, tajemniczy przedmiot fabularny, który teoretycznie byłby powiązany z wątkiem fabularnym Johto o Celebi. Od tego momentu status Asha jako kultowego, a teraz podróżującego po świecie bohatera oznaczał, że był jedynym bohaterem; jeśli mu się uda, pokaz się skończy, więc Ash nie będzie mógł wygrać – chociaż zawsze był bliżej.

Po 25 latach rządzący mogą poczuć, że nadszedł czas na zmianę, a najłatwiejszym sposobem na ożywienie serii jest pozwolenie Ashowi na osiągnięcie celu i skupienie się na kimś innym. Dzięki anime, takim jak specjalne Mega Evolution, Pokémon udowodnił, że inni bohaterowie mogą przejąć stery, więc nadszedł wreszcie czas, aby Ash wygrał i przeszedł na emeryturę jako mistrz.

Dalej: Jak Weezing i Arbok stali się złoczyńcami we wczesnych latach Pokémonów

By Jan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *