Uwaga redaktora: Poniżej znajdują się spoilery do serii Peacock, Vampire Academy.

Dla tych zagorzałych fanów popularnej serii książek o Akademii Wampirów autorstwa Richelle Mead, nowa wersja telewizyjnej adaptacji była ekscytującym momentem. Po wielkiej klapie adaptacji filmowej o tym samym tytule z 2014 roku fani szukali lojalnego remake’u. Ale czy to otrzymaliśmy? Dla tych lojalistów książek odpowiedź byłaby absolutnie nie. Showrunner Julie Plec ma zwyczaj tworzenia adaptacji, które znacznie odbiegają od oryginalnego materiału źródłowego, na przykład Pamiętniki Wampirów. To nie znaczy, że to kiepski serial, ale jeśli szukasz czegoś, co choćby trochę przypominało oryginalne powieści, to nie jest to.

Ponieważ jest zbyt wiele różnic, aby je omówić jednym tchem, przyjrzymy się niektórym z najważniejszych zmian, które do tej pory zostały wprowadzone.

Św. Włodzimierza, Dominium i Komuny

Obraz za pośrednictwem Pawa

Pierwsza wyraźna różnica w stosunku do serii tkwi w ustawieniu. Św. Władimir był pierwotnie osadzony w głębokich lasach Montany, ukryty przed wzrokiem ludzi i chroniony przed strzygami. Szkoła była gotycka i rzucała się w oczy na zewnątrz i mieściła się w niej zarówno dla morojów, jak i Dhampir, od przedszkola do liceum.

Serial prezentuje teraz scenografię Św. Włodzimierza gdzieś w Europie, ale nie jest to już tylko szkoła. W jej granicach znajduje się cała społeczność Morojów i Dhampir zwana Dominium. Tego nie ma w księgach. Chociaż istnieją społeczności morojów/dhampirów, są one usuwane z terenu szkoły i z całego świata. Ta zmiana zrobiła ogromną różnicę w fabule, ponieważ teraz fabuła pierwszego sezonu nie kręci się wokół liceum, teraz chodzi tylko o politykę. Rzadko zdarza się, aby Lissa (Daniela Nieves) lub którykolwiek z morojów rzeczywiście uczęszczał na ich zajęcia, a jedyne zajęcia, w których bierze udział Rose (Sisi Stringer), to trening i doświadczenie w terenie (z których to ostatnie pojawia się dopiero w trzeciej książce ).

W serii pojawiły się również Gminy. To tam wysyłane są kobiety Dhampir, które chcą zrezygnować ze swojej szansy na bycie opiekunami i zostać hodowcami, lub te, które są do tego zmuszone z powodu porażki jako nowicjuszka. Morojowie z tej serii są zachęcani do rozmnażania się z Dhampirami, aby stworzyć więcej Dhampirów, ponieważ są oni rasą umierającą. Chociaż Komuny istnieją w powieściach, są różne.

Komuny w powieści to silnie napiętnowana społeczność kobiet, które postanowiły wspólnie wychowywać swoje rodziny i nie być już opiekunami. Te kobiety są często nazywane „dziwkami krwi”, niezależnie od tego, czy rzeczywiście pozwalają morojskim mężczyznom żywić się nimi, czy nie. Dampirska kobieta nigdy nie byłaby zmuszana do chodzenia do Komun za karę tylko dlatego, że istnieje ogromny brak dhampirskich opiekunów. I chociaż morojscy mężczyźni odwiedzają te społeczności, aby spać z dampirskimi kobietami, nie jest to zachęcane. Związek między Morojami i Dhampirem jest postrzegany jako haniebny, ponieważ rezygnują ze swoich świętych obowiązków strażników.

Czytaj także  Johnny Depp Lawyer Camille Vasquez Signs TV Deal with NBC News

Wielka ucieczka

akademia-wampirów-daniel-nieves-sisi-stringer Obraz za pośrednictwem Pawa

Pierwsza powieść Akademii Wampirów zaczyna się od tego, że Rose i Lissa przez dwa lata uciekały ze Świętego Władimira. Powodem tego było zapewnienie bezpieczeństwa Lissy – jej moce były niebezpieczne i niepodobne do niczego, co kiedykolwiek widzieli. Ich nauczycielka, pani Karp, przekonała ich, by uciekali po incydencie, aby nie wykorzystać Lissy przez tych, którzy mogą chcieć jej mocy. Oba są. tylko (przymusowo) sprowadzone po tym, jak strażnicy odkryją, że ukrywają się na kampusie uniwersyteckim.

Serial jednak zmusza Lissę do krótkiej przerwy od Św. Władimira po tym, jak jej rodzina zginęła w wypadku samochodowym. Z drugiej strony Rose pozostaje w tyle i kontynuuje treningi, zakłócając w ten sposób katalizator wydarzeń, które nadejdą w powieści.

Dyrektorka Kirowa i mentoring Dimitri

akademia-wampirów-sisi-stringer Obraz za pośrednictwem Pawa

Po tym, jak Lissa i Rose zostają sprowadzone do Św. Władimira, natychmiast zostają zaciągnięte przed dyrektor Kirową (Liliana Cabal). Prawie wyrzuca Rose za narażanie Lissy i bycie tak daleko w tyle za kolegami z klasy, ale Dimitri (Kieron Moore) przekonuje ją, że jest inaczej. Z tego powodu Dimitri jest zmuszony zostać mentorem Rose, aby pomóc jej nadrobić zaległości w treningu, który przegapiła. To oznacza początek ich powolnego związku. Trening do późnych godzin nocnych, skradzione spojrzenia i zakazana miłość uczniów/nauczycieli.

Ponieważ w serialu nie ma już ucieczki Rose i Lissy, nie ma potrzeby, aby Dymitr osobiście mentorował Rose. Nie ma też spotkania z dyrektorką Kirową. Zamiast tego jest teraz tablica wyników dla nowicjuszy (podobnie jak Niezgodna), a Rose ześlizguje się o kilka szczebli po dniu wolnym, by powitać Lissę po powrocie do szkoły. Później wymyka się z Lissą poza osłony, gdzie zostają zaatakowani przez strzygę. To wykroczenie prowadzi do „trybunału”, w którym dyrektor Kirova jest teraz dziekanem, aby ustalić, czy wydalić Rose. Postanawiają ją zatrzymać, ale jest na warunkowym. Zdeterminowana, by odzyskać swoje miejsce jako numer jeden, zamiast tego prosi Dymitra o pomoc w mentorowaniu jej na przyjęciu, a on się zgadza. Wydaje się trochę niesprawiedliwe wobec innych nowicjuszy, nie?

Czytaj także  Świąteczna oferta specjalna Strażników Galaktyki została opublikowana 3 lata przed premierą Disney+

Moce Lissy i Róża Pocałowana Cieniem

akademia-wampirów-daniela-nieves Obraz za pośrednictwem Pawa

Moc Lissy jest ogromnym punktem fabuły zarówno w serialu, jak iw książce, jednak jest zupełnie inna. W powieści Lissa nie wyspecjalizowała się jeszcze w magii żywiołów (powietrza, ziemi, ognia, wody), co jest bardzo podobne do tego, że nie osiągnęła jeszcze dojrzałości, ale ma talenty inne niż wszystkie. Lissa faktycznie się wyspecjalizowała, ale jej moc jest niezwykle rzadka. Lissa ma zdolność leczenia zarówno ludzi, jak i stworzeń oraz ma zwiększoną moc przymusu. Przymus to miejsce, w którym moroj może w pewnym stopniu narzucić swoją wolę drugiemu. Wszyscy moroje posiadają tę umiejętność, ale Lissa może jej używać bezbłędnie, nawet na innych morojach. To piąty element, Duchu. Jednak moc jest podatna i znana z tego, że doprowadza ludzi do szaleństwa z powodu nadmiernego wysiłku i nadwrażliwości.

W serii nie ma dowodów na to, że Lissa może jeszcze leczyć innych, po prostu może używać przymusu (którego żaden inny moroj nie może teraz). Lissa nie ma również żadnych okropnych cech Ducha, które ma w książce: depresji, samookaleczenia, wrażliwości i powolnego popadania w szaleństwo.

Jednak wiemy, że Lissa i Rose są ze sobą powiązane. W powieści, po przeżyciu wypadku samochodowego, w którym zginęła rodzina Lissy, Rose i Lissa natychmiast rozwijają jednokierunkową więź, w której Rose może czuć emocje Lissy i czasami (i przypadkowo) wślizguje się do jej głowy, gdy są szczególnie silne. To też nie jest tajemnica. Ten rozwój jest znacznie wolniejszy w serii i odkrywają go dopiero trzy miesiące po wypadku samochodowym i trzymają to w tajemnicy przed innymi. Chociaż oznacza to, że w serialu Lissa ma swoje uzdrawiające moce, ponieważ są one połączone z jej więzią duszy z Rose. W miarę upływu odcinków powinniśmy mieć nadzieję, że zobaczymy rozwój takich mocy.

Pani Karp zostaje Sonią

Akademia Wampirów – Jonetta Kaiser

Jedynym innym znanym użytkownikiem Ducha w powieści Akademii Wampirów jest pani Karp, nauczycielka w St Vladimir’s. Jest trochę szalona i wrażliwa ze względu na swoją moc i odgrywa dużą rolę w życiu Lissy. Kiedy odkrywa, że ​​Lissa leczy kruka ze śmierci, pani Karp rozpoznaje jej moc i przekonuje ją i Rose do opuszczenia Akademii. Kiedy ich nie ma, pani Karp, doprowadzona do szaleństwa i niezdolna do życia ze swoim pochłaniającym darem, dobrowolnie zamienia strzygi, aby odciąć się od Ducha. To przeraża Lissę i sprawia, że ​​wierzy, że dzięki tej mocy jest to wgląd w jej własną przyszłość.

Czytaj także  Nowa seria Prime Video ujawnia powstawanie Pierścieni Mocy

Teraz w serialu pani Karp nie jest już nauczycielką, ale adoptowana córka Wiktora Daszkowa i cała jej historia z Lissą zostaje wymazana. Nadal posiada Ducha, ale została doprowadzona do szaleństwa z powodu testów, aby zmusić ją do specjalizacji. Rola Sonyi Karp (Jonetta Kaiser) jest teraz zupełnie inna i wciąż nie byliśmy pewni, jak będzie teraz pasować do historii.

Wiktor Daszkow i jego córka Natalie

akademia-wampirów-mia-mckenna-bruce-j-august-richards Obraz za pośrednictwem Pawa

Książę Victor Dashkov (J. August Richards) jest głównym graczem w pierwszej powieści Akademii Wampirów. Jest królewskim morojem, w pewnym sensie postacią wujka Lissy i zaufanym przyjacielem rodziny Dragomirów. Jednak Victor cierpi na rzadką chorobę znaną jako zespół Sandovsky’ego i powoli umiera. Ma też córkę w tym samym wieku co Lissa i Rose o imieniu Natalie.

W trakcie pierwszej powieści Lissa jest prześladowana i dręczona przez kogoś nieznanego, zostawiającego martwe zwierzęta w jej pokoju i piszącego groźne notatki krwią. Szokującym zwrotem akcji pod koniec powieści jest fakt, że tym prześladowcą jest Victor, który wykorzystuje swoją córkę do wysyłania jej martwych zwierząt i notatek. Victor zamierza to udowodnić, aby udowodnić, że Lissa ma moc uzdrawiania martwych/umierających istot, moc, której nadużywa po porwaniu jej i zmusza Lissę do wyleczenia jego choroby. Ostatecznie zostaje złapany, ale przekonuje własną córkę Natalie, by przemieniła strzygę, aby uwolnić go z więzienia.

Do tej pory w serii widzieliśmy Victora jako doskonale zdrowego moroja, a Natalie już nie istnieje. Zamiast tego dwie postacie zostały zamienione w jego adoptowane córki, Sonyę i Mię Karp (Mia McKenna-Bruce). Tak więc każdy jego zamiar przestępczy ma teraz absolutnie zerowy motyw z książki. Może się później okazać złoczyńcą, ale wygląda na to, że będą potrzebować poważnych przeróbek.

Mia Rinaldi

akademia-wampirów-mia-mckenna-bruce Obraz za pośrednictwem Pawa

Mia Rinaldi to kolejna postać, której cała fabuła została zmieniona. W powieści Mia Rinaldi jest nie-królewską morojką spotykającą się z byłym chłopakiem Lissy, Aaronem. Była także zaczepką zmarłego brata Lissy, Andre, który ją wykorzystał i porzucił. Jej rolą jest przede wszystkim bycie towarzyskim plotkarzem i paskudnym wrogiem Lissy i Rose. Posuwa się nawet do rozpowszechniania plotek o seksualnych eskapadach Rose i określa ją mianem „krwawej dziwki”. Chociaż wraz z rozwojem serii powieści Mia staje się mało prawdopodobną przyjaciółką…

By Jan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *