Podczas gdy rosyjska inwazja na Ukrainę trwa, z popiołów wojny wyłania się wyjątkowo ważna historia, która ma zostać opowiedziana reszcie świata, która z niepokojem obserwuje region ogarnięty walkami. W ekskluzywnym raporcie The Hollywood Reporter, nowy film dokumentalny zatytułowany Czarnobyl 2022, który szczegółowo opisuje ubiegłoroczną okupację potępionej elektrowni atomowej przez armię rosyjską, po raz pierwszy debiutuje na Europejskim Rynku Filmowym.

Trwająca walka w Czarnobylu ponownie uchwycona na filmie

Czarnobyl to małe miasteczko na Ukrainie, które zostało zamrożone w czasie, odkąd w 1986 roku ledwo udało się zapobiec globalnej katastrofie w elektrowni jądrowej. Personel elektrowni zapobiegł najgorszemu nawet kosztem życia, podczas gdy kraj rząd starał się powstrzymać zarówno radioaktywne, jak i polityczne skutki katastrofy. Wraz ze strefą zamkniętą o długości 1000 mil wokół elektrowni zbudowano osłonę ochronną, którą trzeba będzie wymieniać mniej więcej co 100 lat, aby właściwie powstrzymać promieniowanie, które nadal wycieka, a personel pozostaje na miejscu do dziś, aby zapewnić bezpieczne utrzymanie ochrony . Niestety, kiedy Rosja najechała Ukrainę, personel ten ponownie wpadł w nieprzewidziany chaos.

Czarnobyl 2022, którego nazwa pochodzi od ukraińskiej pisowni małego miasteczka, jest reżyserowany i produkowany przez Vitalii Dokalenko, który pracował nad projektem z długoletnim łotewskim partnerem i współproducentem Andrejsem Eki. Mrożący krew w żyłach nowy film dokumentalny czerpał inspirację z artykułu w gazecie o jednym z nadzorców elektrowni jądrowej w Czarnobylu, który poszedł do pracy nie wiedząc, że Rosja nie tylko najechała kraj, ale że flota opancerzonych pojazdów wojskowych została kierując się prosto do Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia. Przez następne 36 dni personel walczył o stabilizację skazanego zakładu, starając się zapobiec potencjalnie jeszcze większej katastrofie niż w 1986 roku.

Film był pierwotnie pomyślany jako czteroczęściowy serial, ale Dokalenko zdecydował się zamiast tego skondensować wszystko w pełnometrażowy film fabularny. Zawiera nagrania z monitoringu wewnątrz zakładu oraz liczne wywiady z pracownikami obecnymi na terenie zakładu w czasie okupacji, a także z trzema turystami, którzy zostali uwięzieni podczas zwiedzania zakładu.

Czytaj także  Colin Hanks and Ryan Reynolds' John Candy Documentary is Heading to Amazon

Czarnobyl 2022 to efekt współpracy studia Cinevilla i UM Group. Ma zostać zaprezentowany potencjalnym nabywcom w Berlinie, gdzie kilka innych ukraińskich filmów o tematyce wojennej również będzie miało swoją premierę na prestiżowym festiwalu Berlinale. W 2019 roku ukazał się miniserial dramatu HBO Max o nazwie Czarnobyl, który przedstawiał początkową katastrofę z 1986 roku i masowe sprzątanie, które nastąpiło później.

By Jan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *