Ostrzeżenie: Spoilery do odcinka 12. Chainsaw Man i rozdziałów 42. Chainsaw Man Dodatkowa scena w finale pierwszego sezonu anime Chainsaw Man zawiera cytat odnoszący się do jednego z najgorszych momentów w oryginalnej mandze.

Po napisach końcowych sezonu Człowieka Piły Łańcuchowej, głos obecnie nieznanej postaci dla widzów oglądających tylko anime pyta Denjiego, czy wolałby być wiejską myszą czy miejską myszą. Ta chwila nic nie znaczy dla tych, którzy nie czytali mangi, ale dla tych, którzy mają i lubią tę serię, zwykle silne wykorzystanie metafor, niewątpliwie pozostawiono zły smak w ustach pod koniec odcinka.

Ten moment odnosi się do dwóch punktów w mandze, w których Denjiemu zadaje to samo pytanie Reze, a Aki zadaje Anioł Diabeł. To wszystko są odniesienia do klasycznej bajki Ezopa Mysz miejska i wiejska mysz. Oprócz tych momentów, które rujnują subtelniejsze odniesienie do słynnej alegorii wcześniej, fakt, że w serialu zarówno Reze, jak i Anioł Diabeł zadają tak proste pytanie, rujnuje to, co mogło być potężną metaforą, redukując ją do niczego więcej niż słabego banału . Co najgorsze, odpowiadają Denji i Aki.

Reze pyta Denjiego, czy wolałby być myszką miejską czy wiejską w finale pierwszego sezonu Człowieka piły mechanicznej

Dzięki temu, że obie te postacie aktywnie pytają Denjiego i Aki, czy woleliby być wiejską czy miejską myszką, z kolei zmusza czytelników (a wkrótce widzów) do nawiązania tego połączenia, zamiast pozwalać im na samodzielne wykonanie pracy, co wzmocniłoby moment, w którym czytelnik nawiązał połączenie. Jak na ironię, Fujimoto jest biegły w kładzeniu podwalin pod przekonujące użycie dwuznaczności, co udowodniono w tym samym odcinku Chainsaw Man z „Łatwa zemsta” Himeno! papieros. Ta niefortunna zmiana sugeruje, że ta wiadomość jest szczególnie ważna dla Fujimoto, ponieważ nie ryzykuje, że ktoś nie nawiąże połączenia. Niestety, ten niepokój jest szkodliwy dla jego opowiadania, ponieważ minimalizuje wszelkie szanse na interpretację. Jest jeszcze gorzej, biorąc pod uwagę, że Denji i Aki faktycznie mówią im, kim woleliby być. Oczywiście znaczenie tych bajek dla Reze i Anioła Diabła jest dość tragiczne w Chainsaw Man, ale te bezpośrednie odniesienia osłabiają to, co mogło być mocną symboliką.

Czytaj także  Trigun Stampede Has a Genius Use For Traditional 2D Animation

Fujimoto po raz pierwszy przedstawił tę metaforę znacznie bardziej niejednoznacznie podczas retrospekcji Aki, kiedy Człowiek z Piłą Łańcuchową pokazał Diabła Pistoletu mordującego jego rodzinę. Mając nadzieję, że poprosi rodziców, aby się z nim pobawili, Aki wchodzi do nich, czytając bajkę jego młodszemu bratu. Poza wysłuchaniem słów z bajki, Fujimoto nie czyni żadnych innych rażąco oczywistych powiązań z własną historią, pozostawiając miejsce na interpretację i refleksję. To częściowo sukces tej wcześniejszej sceny, dlaczego pytania Reze i Anioła Diabła wydają się takim rozczarowaniem. Chainsaw Mam mogłaby to poprawić, gdyby oddzieliła te dwa momenty i nie kazała im pytać, którą myszą woleliby być.

Oczywiście niektórzy mogą postrzegać te wydarzenia jako część większego motywu, ale ten argument upada, gdy weźmie się pod uwagę, że ten przykład zmusza czytelników do nawiązania związku, co z kolei tworzy słabą metaforę. Nawet motywy mają być symboliczne. Niestety, Chainsaw Man znacznie zmniejsza symbolikę, nietypowo tworząc frazes.

Więcej: Największą siłą piły łańcuchowej nie jest innowacyjność, ale udoskonalenie

Chainsaw Man jest dostępny do przeczytania na Viz.com.

By Jan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *