Podczas gdy przeróbki, sequele, ponowne uruchomienia i ogólne uaktualnienia znanych fabuł wypełniają harmonogramy wydań współczesnego Hollywood, zdarzają się rzadkie przypadki, gdy dwa filmy przechodzą oddzielny rozwój i produkcję tylko po to, by skończyć niemal klonami siebie nawzajem i wpatrując się w siebie nawzajem w dół. chwała biurowa. Nieuchronnie oba filmy będą oceniane bezpośrednio przeciwko sobie, zwykle jeden film będzie wyraźnym zwycięzcą w kulturowej rozgrywce. Oto 14 przykładów par filmów, które mają tę samą fabułę i zostały wydane w tym samym czasie.

Głębokie Uderzenie / Armagedon

Zdjęcie za pośrednictwem Paramount Pictures/Buena Vista Pictures Distribution

Być może najbardziej niesławny przykład dwóch niesamowicie podobnych filmów rywalizujących w kasie pojawił się wraz z wydaniem Armageddonu na fali Deep Impact. Oba filmy przedstawiały zespół astronautów wysłanych w kosmos, aby wysadzić w powietrze gigantyczną skałę pędzącą wprost na Ziemię, ale oba filmy radziły sobie ze scenariuszem na bardzo różne sposoby. Armageddon miał wszystkie słynne znaki rozpoznawcze reżysera Michaela Baya; duży budżet, wielkie eksplozje, wielkie gwiazdy (z obsadą, w której znaleźli się Bruce Willis, Ben Affleck, Liv Tyler, Steve Buscemi i Billy Bob Thornton) wielkie emocje i duże zwroty. Widzowie nie chcieli niczego przegapić i to sprawiło, że Armageddon stał się najbardziej dochodowym filmem 1998 roku.

Nazwa Deep Impact stała się tematem ironii, ponieważ pomimo tego, że produkcja pośpieszyła się, aby najpierw dotrzeć do kin, i była hitem w momencie premiery, nie mogła konkurować z wielkim hitem kinowym, który pojawił się po nim. Czułe podejście filmu do wydarzenia na poziomie wymierania przetrwało, a Deep Impact jest czule pamiętany za gwiezdną obsadę (m.in. Tea Leoni, Elijah Wood, LeeLee Sobieski, Robert Duvall, Jon Favreau i kultową rolę prezydent USA Morgana Freemana), wiele przeplatających się wątków, emocjonalna śmierć kluczowych postaci i pełne nadziei spojrzenie na ludzkość… och, i tonąca głowa Statuy Wolności jako gigantyczna fala tsunami uderzająca w Nowy Jork.

Antz / Życie robaka

Bugs Life-Antz Zdjęcie za pośrednictwem DreamWorks Pictures/Pixar

Rok 1998 był domem kolejnego starcia head-to-head – ale tym razem na znacznie mniejszą skalę. Zarówno Antz, jak i A Bug’s Life skupiają się wokół kolonii mrówek, które muszą chronić się przed innymi gatunkami owadów, a nieprawdopodobny bohater ma postać mrówki, która nie do końca pasuje do kolonii ze względu na swoją inteligencję i indywidualistyczny charakter. Wydane w odstępie nieco ponad miesiąca te dwie opowieści o malutkich bohaterach poszły łeb w łeb z jednym wyraźnym zwycięzcą: bardziej przyjazne rodzinie A Bug’s Life zakończyło swoją serię z prawie dwukrotną wartością brutto Antza na całym świecie, mimo że została zrealizowana za połowę ceny budżet.

Czytaj także  Ben Stiller Makes 'No Apologies' for Tropic Thunder

Pierwsza córka / W pogoni za wolnością

W pogoni za córką wolności Zdjęcie za pośrednictwem Warner Bros/20th Century Fox

Jedyną rzeczą gorszą niż klapa filmu jest klapa filmu dwa razy, co wydarzyło się, gdy w 2004 roku ukazały się First Daughter i Chasing Liberty. Para jest prawie wymienna i opowiada historię prezydenckich córek, które pragną uwolnić się od ograniczeń Białego Domu i agentów Secret Service, którzy stale ich przestrzegają. Obie nasze pierwsze córki próbują się uwolnić i żyć własnym życiem, ale nieumyślnie zakochują się w mężczyźnie, który okazuje się być agentem tajnych służb, który potajemnie je chroni. Po tym, jak zarówno kinomani, jak i krytycy okazywali swoją niechęć do Pogoni za wolnością, data premiery Pierwszej córki została przesunięta nieco dalej, ale nie pomogło to w odbiorze filmu, kiedy w końcu został wydany, co również miało fatalne recenzje i nagana od publiczności.

Prestiż / Iluzjonista

Iluzjonista-Prestiż Zdjęcie Via Buena Vista Pictures Dystrybucja/Yari Film Group Zwolnienie

W 2006 roku, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, na srebrnym ekranie pojawiły się dwa niemal identyczne filmy. Nawiązując do sprytnych sztuczek w The Prestige, wielu widzów nie było świadomych, że są to dwa różne filmy. (Pracowałem w tym czasie w sklepie z DVD i ludzie ciągle wracali do The Illusionist, myśląc, że to Prestige.) Oba filmy rozgrywają się w Europie przełomu wieków, a ich wątki główne przedstawiają magów. Podczas gdy The Illusionist był sam w sobie szanowanym filmem – dobrze przyjętym przez krytykę i kasy – historia była dla The Prestige o wiele milsza. Film znajduje się teraz w pierwszej 50 IMDb dzięki wielkiemu zwrotowi akcji, reżyserii Christophera Nolana i gwiazdorskiej obsadzie, w tym Christian Bale, Scarlett Johannson, Michael Caine, Hugh Jackman, Rebecca Hall i David Bowie.

Olympus upadł / Biały Dom upadł

Biały Dom w dół-Olypus upadł Zdjęcie za pośrednictwem FilmDistrict/Sony Pictures Releases

Pomysł na Szklaną pułapkę w Białym Domu jest tak dobry, że w 2013 roku widzowie mieli okazję obejrzeć dwa filmy, w których przestępcy przejmują Biały Dom, a agent tajnych służb musi uratować prezydenta USA, który jest zakładnikiem. Dzięki gwiezdnej kombinacji Channinga Tatuma i Jamiego Foxxa, w połączeniu z flarą Rolanda Emmericha do spektaklu, Biały Dom Down mógł wygrać początkową bitwę kasową i zarobić większą sumę na całym świecie, ale przegrał wojnę z Olympusem Upadł. biorąc pod uwagę większy budżet i chłodne przyjęcie. Ten ostatni doprowadził teraz do powstania serii, w której gwiazda Gerard Butler powraca w sequelach London Has Fallen i Angel Has Fallen.

Czytaj także  James Cameron prawie wyprzedził Leonardo DiCaprio za rolę w Titanicu zamiast postawy aktora

EDtv / Truman Show

Truman-Edtv Obraz za pośrednictwem uniwersalnych zdjęć/najważniejszych zdjęć

Reality Television jest teraz podstawą na małym ekranie, ale gdy wskoczyliśmy w nowe tysiąclecie, reality TV przekształciło się w dwa fikcyjne filmy. W Truman Show Jim Carrey odegrał rzadką dramatyczną rolę człowieka, który był nieświadomą gwiazdą serialu telewizyjnego, w którym widzowie mogli oglądać w czasie rzeczywistym każdą minutę jego starannie wyselekcjonowanego życia. W przeciwieństwie do tego, Matthew McConaughey był chętnym uczestnikiem EDtv, gdzie jego tytułowy Ed zgadza się na filmowanie każdej chwili swojego życia przez miesiąc dla zupełnie nowej koncepcji telewizyjnej rzeczywistości. Dwójka bohaterów zmagała się z rzeczywistością podczas filmowania non-stop, a oba filmy wcześnie komentowały pułapki sławy, brak prywatności i nierealistyczny charakter reality TV. The Truman Show był wyraźnym zwycięzcą tych dwóch, stając się komercyjnym sukcesem, ulubieńcem publiczności i krytycznym hitem, podczas gdy EDtv nie dorównał swojemu poprzednikowi.

Szczyt Dantego / Wulkan

Szczyt Wulkan-Dante Zdjęcie za pośrednictwem Universal Pictures/20th Century Fox

Kasa rozgrzała się w 1997 roku, gdy na ekranach naszych ekranów pojawiły się dwa filmy katastroficzne o wulkanach. Pierwszą propozycją był Dante’s Peak, z udziałem Pierce’a Brosnana i Lindy Hamilton, który skupiał się wokół dawno uśpionego wulkanu, który nagle budzi się do życia i zagraża pobliskiemu sennemu wiejskiemu miasteczku. Wulkan postanowił wybuchnąć w centrum Los Angeles, zostawiając Tommy’ego Lee Jonesa i Anne Heche, którzy próbują powstrzymać nieunikniony strumień lawy, który niszczy miasto. Dzięki celowo przyspieszonemu harmonogramowi produkcji, Dante’s Peak był pierwszym na rynku, a kasa odpowiednio wzrosła, a film pozostał na szczycie przed wulkanem.

Królewna Śnieżka i Łowca / Lustrzane Lustro

Hunstman-Lustro Lustro Obraz za pośrednictwem Universal Pictures/Media względności

Chociaż adaptacje Królewny Śnieżki są liczne, od klasycznego filmu animowanego Walta Disneya po bardziej nowoczesne adaptacje, takie jak Sydney White, rzadko zdarza się, aby dwie adaptacje pojawiały się tak blisko siebie. Tonalnie te dwa filmy są bardzo różne; Mirror Mirror ponownie opowiada historię bardziej tradycyjnie, przepełnioną wyszukanymi kostiumami i piękną scenerią, podczas gdy Królewna Śnieżka i Łowca wybrali mroczniejszy zwrot w klasycznej bajce. Najwyraźniej tego właśnie oczekiwali widzowie od znanej opowieści i zgromadzili się, aby zobaczyć Kristen Stewart i Chrisa Hemswortha walczą ze złą królową Charlize Theron na sumę prawie 400 milionów dolarów na całym świecie – dwa razy więcej niż Mirror Mirror nabyło podczas swojego teatralnego biegu.

Czytaj także  Paint: Owen Wilson przedstawia Boba Rossa w pierwszej odsłonie nadchodzącej komedii

Zejście / Jaskinia

Zejście do jaskini Obraz za pośrednictwem dystrybucji Pathé / klejnotów ekranu

Potwory czające się w ciemności to ponadczasowy strach, ale w 2005 roku wyszedł na powierzchnię w bardzo specyficznej formie – stworzenia odkryte głęboko w jaskiniach przez grupy odkrywców, którzy następnie muszą uciec przed krwiożerczymi drapieżnikami, jednocześnie podejmując się trudnej wspinaczki i nurkowania. Całkowicie kobiecy zespół w The Descent wydawał się lepiej przygotowany do tej konfrontacji, a film przyniósł wysokie zyski przy swoim skromnym budżecie, w przeciwieństwie do niskich zwrotów The Cave przy znacznie większym budżecie.

Czerwona Planeta / Misja na Marsa

misja na mars-czerwoną planetę Zdjęcie za pośrednictwem Warner Bros./Buena Vista Pictures

Po tym, jak kryzys Y2K zakończył się fiaskiem, wydaje się, że Hollywood wierzyło, że następnym krokiem ludzkości będzie dotarcie na Marsa. W 2000 roku ukazały się dwa filmy o pojedynkach o wysłaniu astronautów na naszą sąsiednią planetę, ale oba filmy zawiodły na wyrzutni, usiłując znaleźć publiczność i spotkały się ze słabą odpowiedzią krytyków. Misja Briana De Palmy na Marsa potencjalnie wybiła się na zero, podczas gdy Red Planet okazała się spektakularną porażką, tracąc znaczną ilość pieniędzy dla Warner Bros z powodu rosnących efektów wizualnych i kosztów zestawu oraz wielu zmian daty premiery wraz z doniesieniami o feudach między gwiazdami Val Kilmer na planie i Tom Sizemore, który rzekomo spowodował fizyczną sprzeczkę między nimi. Gdyby zamiast tego wysłali Matta Damona, może odnieśliby większy sukces.

Steve Jobs / Jobs

PracaSteve Jobs Obraz za pośrednictwem Universal Pictures / Open Road Films

Chociaż Steve Jobs był geniuszem, jest mało prawdopodobne, aby świat potrzebował dwóch bardzo podobnych biografii, które miały zostać wydane w kilka lat po jego śmierci w 2011 roku. Oba filmy są osadzone wokół wydania przełomowej technologii Apple; Wersja Ashtona Kutchera w Jobs odsłania iPoda, a Michael Fassbender ujawnia iMaca w Steve’ie Jobsie. Wygląda na to, że kinomani zgodzili się, że Jobs nie był wystarczającą kartą losowania dla dwóch filmów i unikali obu wersji, każda…

By Jan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *